Mimarlar Odası'ndan "saray iftarı" açıklaması

Mimarlar Odası Ankara Şubesi, Cumhurbaşkanlığı Sarayı'nda düzenlenen iftar sofrasının kent izleme merkezi uzmanlarınca belirlenen değeri hakkında açıklama yaptı. Açıklamada daha önce açıklanan 6.5 milyon değerindeki masanın üzerine serilen masa örtüsünün işçilik ve kumaş maliyeti 13 bin 800 TL olarak belirlendi

Mimarlar Odası'ndan

Medyaya yansıyan görüntüler üzerinden Cumhurbaşkanlığı Sarayı'na ilişkin maliyet hesaplarını sürdüren Mimarlar Odası Ankara Şubesi Başkanı Candan, son olarak 29 kişilik iftar yemeği ve maliyeti hakkında bir açıklama yaptı. Candan, yaptığı bir yazılı açıklamayla, Cumhurbaşkanlığı Sarayı'nda gerçekleşen 29 kişilik iftar masası maliyetinin 87 binin üzerinde kişinin fitresine denk düştüğünü açıkladı. 

Masanın değeri 6.5 milyon
Candan, Cumhurbaşkanlığı Sarayı'nda gerçekleşen iftar sofrasındaki görüntülerin, sarayı lüks ve şatafatın simgesi haline getirdiğini doğruladı. İftar sofrasında lük altın şeritli tabaklardan, altın varaklı bardak ve gümüş suplalara kadar uzanan israfa dikkat çeken Candan:

" Sarayda 87 bin 653 kişinin fitresine bedel bir iftar masası ile karşı karşıyayız. Kent izleme merkezi uzmanları tarafından yapılan incelemelere göre, masada bulunan yaklaşık 400 adet gülün her birinin maliyeti 12 TL. Yaprakları pürüzsüz bu güllere yapılan masrafı kabul edemeyiz..." dedi. 

Masa örtüsü, 2 odalı evin metrekaresi kadar
Ramazan'ın ilk gününde verdiği iftar yemeğinde 6.5 milyon TL'lik masa maliyetinin ardından yeni açıklamalarını sürdüren Candan masa örtüsü altlığının 70, üst kapağın da 45 metre boyutunda olduğuna dikkat çekti. Candan: "Bu durumda 115 metrekarelik bir masa örtüsü karşımıza çıkıyor. İki odalı bir evin metrekaresi kadar masa örtüsü var sarayın. Bu kumaşın maliyeti ise 13 bin 800 TL..." dedi.