Mimarlardan Cadde'yi kurtarma planı: Giriş yasaklansın

Bağdat Caddesi'ndeki kentsel dönüşüm hamlesi, ticari ve sosyal yapıyı bitme noktasına getirdi. Mimarlardan hafriyat kamyonu ve iş makinalarının Cadde'ye girişinin yasaklanması önerisi geldi

Mimarlardan Cadde'yi kurtarma planı: Giriş yasaklansın

İstanbul'da kentsel dönüşümün en önemli merkezlerinden Bağdat Caddesi'nin dev bir şantiyeye dönüşmesi sosyal ve ekonomik faaliyetler üzerinde olumsuz bir etki yaratmaya başladı. Cadde üzerinde çok sayıda kentsel dönüşüm projesi hayata geçiren AE Mimarlık Yönetim Kurulu Başkanı Mimar Ahmet Erkurtoğlu da, büyük inşaat firmalarına ait iş makinalarının Cadde'yi kullanımının yasaklanması ve geçişlerin belediye gözetiminde belli saatlerde gerçekeştirilmesi önerisinde bulundu. 

Bağdat Caddesi eskiye nasıl döner?
Yaptığı değerlendirmede Bağdat Caddesi'nde bir kaosun oluştuğunu ve yürütülen kentsel dönüşüm hamlesiyle birlikte dev firmaların buluştuğu merkezin değer yitirdiğini söyleyen Erkurtoğlu: "İnsan ve trafik yoğunluğu hesaplandığı zaman Bağdat Caddesi’nin kentsel dönüşümünde bu yoğunluğu kaldıracak alt yapı, yol, yeşil alanlar ve rekreasyon alanları yaratılmadığını görüyoruz." şeklinde konuştu.

Cadde trafiği yer altına alınmalı
Erkurtoğlu, cadde ve civarındaki inşaatlar için çalışan beton mikserler, hafriyat kamyonları ve iş makinalarından dolayı trafik ile birlikte çevre kirliliğinin de yükseldiğini belirtti. Caddenin eski kimliği ve hareketliliğine dönmesi için inşaat farmalarına ait  inşaat araçlarının belirli gün ve saatlerde belediye ve trafik kontrolünde faaliyetlerini sürdürmesi gerektiğini söyleyen Erkurtoğlu:

"Cadde'den giden markaların geri dönmesi için Cadde, Bostancı Köprüsü ile Selamiçeşme Köprüsü arası Pazar günleri trafiğe kapatılmalı, tamamen yayalara açılarak, çeşitli etkinlikler yapılarak Cadde eski hareketli günlerine geri döndürülmelidir. Uzun vadeli çözüm ise Cadde'de araç trafiğinin yer altına alarak tamamen yaya trafiğine açılmasıdır.”  dedi