Mimarlığın ‘Yaşlı Kurt’u dünyadan ayrıldı

Mimarlığın en saygıdeğer, en büyük isimlerinden biri olan Oscar Niemeyer, 105. yaş gününden 10 gün önce aramızdan ayrıldı

Mimarlığın ‘Yaşlı Kurt’u dünyadan ayrıldı

10 Aralık 2012
Bir süredir şikayet duyduğu solunum yolları rahatsızlığı nedeniyle vefat eden Oscar Ribeiro de Almeida de Niemeyer, Le Corbusier'in öğrencilerinden biriydi. Ustasından çok farklı tasarımlara imza atan Niemeyer kıvrımlarla oynayarak yeni bir mimari tarz elde etti. Bu tarz 80 yaşındayken, yani 1988 yılında Pritzker ödülünü kazanmasına neden oldu.
"Sert ve esnek olmayan insan tarafından yaratılmış dik açılar ve doğrulara asla ilgi duymadım. Ben kendiliğinden akan, şehvetli kıvrımları sevdim hep. O kıvrımlar ki, onları bazen memleketimin dağlarında, bazen dolambaçlı nehirlerde, okyanusun dalgalarında ya da sevdiğim kadının bedeninde gördüm. O kıvrımlar evreni oluşturdu, hatta Einstein'ın evrenini..." Oscar Niemeyer, 2000, The Curves of Time: The Memoirs of Oscar Niemeyer.
Niemeyer'in mimari vizyonu 1940 ve 1950'lerde başkent Brasilia'nın fütüristik kent gelişiminde başrol oynadı. Mimarın başarısı 1947'de New York'ta bulunan Birleşmiş Milletler Genel Merkezi yapısı ile tüm dünyaya kanıtlanmış oldu.
Niemeyer'in mimalığının başarısı hayatın her kesiminden insanlara hitap edebilmesinden kaynaklanıyordu. Memleketi Brezilya'da çok takdir edilen bir ilham kaynağı, bir ikondu. O hep "yoğun" bir hayat yaşadı. Niemeyer, "Bir mimarın sadece mimariyi düşünmesi önemli değildir, esas olan dünya üzerindeki sorunları bir mimar olarak nasıl çözebileceğini düşünmesidir. Mimarın rolü, sadece bir avuç ayrıcalıklı insan değil herkese hizmet eden bir mimarlık ile daha iyi bir dünya için savaşmaktır." demişti.