Mimarlık Dergisi 400. özel sayısını kutluyor

Türkiye Mimarlar Odası tarafından ilk kez 1963 yılında yayımlanan MİMARLIK Dergisi, Mart-Nisan 2018 yayını ile 400. sayısını ve 55. yılını kutluyor

Mimarlık Dergisi 400. özel sayısını kutluyor

İlk kez 1963 yılında Türkiye Mimarlar Odası tarafından yayımlanmaya başlanan, bu haliyle Türkiye'nin en uzun soluklu ve en yüksek tirajlı mimarlık yayını olma özelliği taşıyan MİMARLIK Dergisi 55. yılını ve 400 sayı kutlamasını Mart-Nisan 2018 tarihli yayını ile yapıyor. 

400. sayıya yakışır içerik

İçerik çalışmalarına aylar öncesinden başlanan MİMARLIK Dergisi, 400. sayısında gerek derginin son 100 sayısına gerekse süreli mimarlık yayıncılığına yakından bakılmasına olanak tanıyacak değerlendirmelerle zenginleşecek. Derginin son dönemlerdeki içeriğini şekillendiren yayın komitesi üyelerinin de gündem, güncel, yarışmalar, mimarlık tarihi, mimarlık eleştirisi, koruma ve yaşatma, mimarlık üretimi, mimarlık eğitimi, kent, yapı üretimi ve malzeme gibi hususlarda değerlendirmelerine yer verilen 400. sayıda son 100 sayıdaki makalelerin değerlendirildiği on farklı yazı da yer alıyor. 

Türkiye ve dışarıda süreli mimarlık yayıncılığı

MİMARLIK Dergisi'nin bu sayıdaki bir diğer özel içeriği de Türkiye, Avrupa ve Amerika'daki süreli mimarlık yayıncılığının masaya yatırılması oldu. Üç farklı yazarın katkısıyla hazırlanan bu bölümde mimarlık yayıncılığına dair genel izlenimler oluşturularak, Mimarlık Dergisi'nin de nerede bulunduğu ortaya koyuluyor. 

399. sayının kapağı Aydın Boysan'a ayrılmıştı

Mimarlık Dergisi'nin Ocak-Şubat 2018 tarihinde yayımlanan 399. sayısının kapağında ise yakın dönemde kaybettiğimiz Mimar - Yazar Aydın Boysan'ın bir yapısına yer verilmişti. Bu sayıda Aydın Boysan'ı anma yazısı "Strüktürün Şiirini Yazan Mimar" başlığı ile Prof. Dr. Afife Batur tarafından kaleme alınmıştı.