Mimarlık Haftası etkinlikleri ve katılımcıları

YEM, her yıl Ekim ayının ilk pazartesi günü tüm dünyada geniş çevrelerce kutlanan “Dünya Mimarlık Günü” kapsamında 3-7 Ekim 2016 tarihleri arasında bir dizi etkinlik programı hazırladı

Mimarlık Haftası etkinlikleri ve katılımcıları

Türkiye'nin önde gelen mimarlarının ve medya dünyasından tanınmış simalarının moderatörlüğünde gerçekleşecek panel dizisinde, konuşmacıların kullanıcısı oldukları yapılara ilişkin deneyimlerini, ihtiyaçlarını, gözlemlerini, beklentilerini #bencemimarlik teması çerçevesinde mimarlarla paylaşması amaçlanıyor. 

Çok sayıda etkinlik
Yapı-Endüstri Merkezi (YEM)'in Fulya'daki ana salonunda, 3-7 Ekim 2016 tarihleri arasında gerçekleşecek olan Mimarlık Haftası etkinlikleri; ‘Adliye Binaları’, ‘Engelsiz Tasarım’, ‘Eğitim Yapıları’, ‘Müzeler’, ‘Sağlık Yapıları’, ‘Turizm Yapıları’, ‘Kültür Yapıları’, ‘Yeniden İşlevlendirilen Yapılar’, ‘Medya Merkezleri’, ‘Sinema ve Mimarlık’ başlıklı on ana oturumda yapılacak. 

Farklı meslek disiplinlerinin mimarlıkla ilişkisi üzerinden kurgulanan panel dizisinde, bu alanlardan meslek profesyonellerinin mimarlığa ilişkin yorumlarını, kullanıcısı oldukları mimari mekânlara ilişkin deneyimlerini ve beklentilerini mimarlarla paylaşması amaçlanıyor.

Farklı meslek profesyonelleri mimarlığı anlatacak
Edebiyat, hukuk, eğitim, tıp, sanat, turizm, sinema ve medya dünyasından önde gelen isimlerin yer alacağı oturumlarda her konuşmacı yaşadığı, çalıştığı çevreye ilişkin deneyimlerini #bencemimarlik temasıyla anlatacak. Hafta boyunca YEM'de sahne alacak isimler arasında, Sinema Eleştirmeni/Mimar Atilla Dorsay, Garajistanbul Kurucusu/Oyuncu Mustafa Avkıran, Doğan Kitap Yayın Direktörü Cem Erciyes, Yönetmen Feride Çiçekoğlu, Yönetmen Derviş Zaim, CNN Türk Program Yapımcısı, Gazeteci Ahu Özyurt, Pozitif Kurucu Ortağı Cem Yegül, Lütfi Kırdar Uluslararası Kongre&Sergi Sarayı Genel Koordinatörü Güniz Atış Azrak gibi isimler bulunuyor.

Mimarlık Haftası etkinlikleri ve katılımcıları

ETKİNLİKLER

PROGRAM

3 EKİM 2016, PAZARTESİ

14:00-14:30 Kayıt

14:30-16:00 ADLİYE BİNALARI

Moderatör:

Mustafa Aytöre –  Aytöre Mimarlık Kurucusu
Konuşmacılar:
Av. Başar Yaltı – Türkiye Barolar Birliği Başkan Yardımcısı
Berrin Lale Şenoymak –  İstanbul 28. Asliye Ceza Mahkemesi Hâkimi
Av. Mehmet Ali Kandemir – Gayrimenkul ve İnşaat İşbirliği Platformu (GİİP) Genel Sekreteri / Kandemir&Partners Avukatlık Bürosu Kurucusu
Av. Nevin Yurtman –  İstanbul Barosu Vergi ve İdare Hukuku Komisyonu Başkan Yardımcısı / Yurtman&Kara Hukuk Bürosu Kurucu Ortağı
Nuh Hüseyin Köse – İstanbul Anadolu Adliyesi 48.Asliye Ceza Mahkemesi Hakimi 
Av. Yalım Canveren – SYS Hukuk Bürosu Kurucu Ortağı

16:00-16:30 Kahve Arası

16:30-18:00 ENGELSİZ TASARIM

Moderatör:
Sultan Arınır – NTV Sunucusu
Konuşmacılar:
Ercan Tutal – Alternatif Yaşam Derneği Kurucu Başkanı
Hakan Elbir – Dialogue in the Dark (Karanlıkta Diyalog) İstanbul Kurucu Ortağı
Hakan Özgül – Toplumsal Haklar ve Araştırmalar Derneği (TOHAD) Genel Sekreteri
Necdet Öztürk – Dünya Engelliler Vakfı (WDF) / Dünya Engelliler Birliği (WDU) Kurucu Başkan Yardımcısı

4 EKİM 2016, SALI

14:00-14:30 Kayıt

14:30-16:00 EĞİTİM YAPILARI

Moderatör:
Yeşim Balcıoğlu Hatırlı – Hatırlı Mimarlık Kurucu Ortağı
Konuşmacılar:
Prof. Dr. Erhan Erkut – MEF Üniversitesi Rektör Yardımcısı
Kayhan Karlı – Yenilikçi Öğrenme Merkezi Kurucusu
Kerim Gürçay – AÇI Okulları Yönetim Kurulu Üyesi / Vakıf K12 Kurucusu
Sibel Çetingöz – İnformel Eğitim - Çocuk İstanbul Kurucu Ortağı

16:00-16:30 Kahve Arası

16:30-18:00 MÜZELER
Moderatör:
Prof. Dr. Ayşen Savaş – ODTÜ Mimarlık Fakültesi Öğretim Üyesi
Konuşmacılar:
Burçak Madran – Tetrazon Kurucu Ortağı
İlyas Gültaş – Deniz Müzesi Komutanı
Yeşim Kartaler – Müze Sergi İşleri Yapım Organizasyon ve Danışmanlık İşleri Kurucusu
Doç. Dr. Burcu Pelvanoğlu – MSGSÜ Batı Sanatı ve Çağdaş Sanat Anabilim Dalı Başkan Yardımcısı

5 EKİM 2016, ÇARŞAMBA

14:00-14:30
Kayıt

14:30-16:00 SAĞLIK YAPILARI
Moderatör:

Ayşe Hasol Erktin – ULI Türkiye İcra Kurulu Başkanı / HAS Mimarlık Kurucu Ortağı
Konuşmacılar:
Dr. Alp Sirman – Acil Tıp Uzmanı

Op. Dr. Banu Çiftçi – Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı

Cenk Tezcan – BWISE & BWELL Şirketleri Kurucu Ortağı
Gökhan Elgin –  İstanbul Valiliği Proje Koordinasyon Birimi Direktörü
Dr. Hasan Kuş – Bilkent Sağlık Genel Müdürü

16:00-16:30 Kahve Arası

16:30-18:00 TURİZM YAPILARI
Moderatör:
Aslı Özbay – Mimar, Restoratör / Argos Yapı Genel Müdürü
Konuşmacılar:
Güniz Atış Azrak – Lütfi Kırdar Uluslararası Kongre & Sergi Sarayı Genel Koordinatörü
İskender Çayla –Delicias Travel & Incentives Ortağı ve Yöneticisi
Mehmet Ata Tansuğ – Otel, Otelcilik Yatırımları ve Yönetim Danışmanı
Şerif Yenen – Seyahat Yazarı / Turist Rehberi / Turizm Film Yapımcısı

6 EKİM 2016, PERŞEMBE

14:00-14:30
Kayıt

14:30-16:00 KÜLTÜR YAPILARI
Moderatör:
Cem Sorguç – CM Mimarlık Kurucusu
Konuşmacılar:
Deniz Ova – İstanbul Tasarım Bienali Direktörü

Mustafa Avkıran – Garajistanbul Kurucusu / Oyuncu
Onur Ünsal – Moda Sahnesi Kurucu Ortağı / Oyuncu

16:00-16:30 Kahve Arası

16:30-18:00 YENİDEN İŞLEVLENDİRİLEN YAPILAR
Moderatör:
Kerem Erginoğlu – Erginoğlu&Çalışlar Kurucu Ortağı
Konuşmacılar:
Arhan Kayar – dDf Kurucu Ortağı
Cem Yegül – Pozitif Kurucu Ortağı / CEO
Murat Katoğlu – Sanat Tarihçisi / Kadıköy Belediyesi Başkanlık Danışmanı
Nazlı Öztoksoy – Kadir Has Üniversitesi Etkinlik Koordinatörü

7 EKİM 2016, CUMA

14:00-14:30 Kayıt

14:30-16:00 MEDYA MERKEZLERİ
Moderatör:
Melkan Gürsel – Tabanlıoğlu Mimarlık Kurucu Ortağı
Konuşmacılar:
Ahu Özyurt – CNN Türk Program Yapımcısı / Gazeteci / Yazar
Cem Erciyes – Doğan Kitap Yayın Direktörü
Özay Şendir – Milliyet Gazetesi Köşe Yazarı / SHOW Radyo ve RADYO VİVA Yayın Yönetmeni
Serpil Yılmaz – Habertürk Gazetesi Köşe Yazarı
Şirin Sever – Posta Gazetesi Köşe Yazar

16:00-16:30 Kahve Arası

16:30-18:00 SİNEMA

Moderatör:
Hikmet Temel Akarsu – Mimar / Yazar
Konuşmacılar:
Atilla Dorsay – Sinema Eleştirmeni
Derviş Zaim – Yönetmen
Feride Çiçekoğlu