Minik mimarlar hayallerindeki evi çiziyor

Uptown İncek tarafından çocukların hayal gücünü geliştirmek amacıyla düzenlenen “Minik Mimarlar Hayallerindeki Evi Çiziyor” resim yarışmasında dereceye girenler ödüllerini aldı

Minik mimarlar hayallerindeki evi çiziyor

09 Aralık 2013 / emlakwebtv
Başkent'in göl ve orman manzaralı projesi Uptown İncek Konut Projesi tarafından düzenlenen "Minik Mimarlar Hayallerindeki Evi Çiziyor" ödüllü resim yarışmasında başarı ödülünü pastadan kule yapan Bilkent İlköğretim Okulu öğrencisi Ceyda Keskinsoy elde etti.
Çocuklar için Kiddytown adı altında özel yerleşke inşa edilen Uptown İncek'te 4-9 yaş grubu çocukların bir konutta ne beklediğinden yola çıkan proje ortakları, resim yarışması düzenlemeye karar verdi.

"Minik Mimarlar Hayallerindeki Evi Çiziyor" ödül töreni düzenlendi
"Minik Mimarlar Hayallerindeki Evi Çiziyor" adı altında başlatılan yarışmaya çok sayıda okuldan yüzlerce eser geldi. Klasikleşen dağ, nehir manzaralı tek katlı evler yerine her biri birbirinden farklı kompozisyonda, kreatif resimlerle karşılaşan jürinin saatler süren taramasından sonra dereceye giren eserlerin sahipleri ile katılımcılara yönelik ödül töreni düzenlendi.

Uptown İncek Konut projesi satış ofisini tıklım tıklım dolduran çocuklar ve ailelerin heyecanlı bekleyişinin ardından şampiyonluğa, hayalini pastalardan kurulmuş konut kulesi süsleyen Bilkent İlköğretim Okulu öğrencisi Ceyda Keskinsoy ulaştı.

Annesi Gülşen Keskinsoy'un ifadesine göre dolaplarında elbiseden çok boyama kalemleri bulunan Ceyda, en sevdiği iki şey olan pasta ve resmi birleştirerek "pasta kule" adlı eseri ortaya çıkarmış. Ceyda'nın kazandığı tablet bilgisayar ise ailede tebessümle karşılandı. Çünkü, Ceyda aylardır tablet bilgisayar istemesine karşın ailesi derslerini olumsuz yönde etkileyeceği endişesi ile bu isteğini geri çevirmişti. Baba Suat Keskinsoy, kızının kazandığı ödülü "demek ki isteğine kendi emeği ile sahip olacakmış" diye yorumladı.

Yarışmada diğer şampiyonlar Yiğit Kaan Yazıcı ile Nilsu Begüm Tunç oldu
Yarışmada diğer şampiyonları ise Doğa Koleji öğrencisi Yiğit Kaan Yazıcı ile Özel Nesibe Aydın İlköğretim Okulu öğrencisi Nilsu Begüm Tunç oldu. Yiğit bisiklet, Nilsu ise scooter ile ödüllendirildi. Öğrencilere ödüllerini veren LEMA Grup ortaklarından Emre Katırcı, Uptown İncek projesini kurgularken herkes için bir yaşam alanı oluşturmayı hayal ettiklerini kaydetti.

Katırcı, şunları söyledi: “Biz bu projeyi kurgularken insanların ortak paylaşımları olsun istiyorduk. Bu hayalle çıktığımız yolda çocukların da hayalleri olduğunu çok iyi bildiğimiz için, hayallerindeki evleri bizimle paylaşmalarını istedik. Büyük başarılar bir hayalle başlıyor. Gördüğümüz resimler, hayallerin ne kadar güçlü olduğunu bize ispat etti. Böyle bir projeyi hayata geçirmekle ne kadar doğru bir şey yaptığımızı daha iyi anladık.”

“Çevreye duyarlı, teknolojiyi takip eden nesil”
Birleşmiş Ressamlar ve Heykeltraşlar Derneği Başkanı Mehmet Ali Doğan da, bugüne kadar çocuklarla ilgili çok sayıda etkinliğe katıldığını, tamamen çocukların hayal gücünü ortaya çıkarmaya yönelik Uptown’da düzenlenen organizasyonun kendisini çok mutlu ettiğini dile getirdi.

Proje mimarlarını sanatla çocukları buluşturma fikrinden dolayı takdir ettiğini anlatan Doğan, yarışmaya gönderilen eserleri değerlendirirken zorlandıklarına işaret ederek, şöyle konuştu: “Resimlerin hepsi birbirinden değerli. Ama bu eserler bize gelecek adına bazı ipuçları da verdi. Çünkü eserlerin neredeyse tamamında doğa vurgusu dikkati çekiyor. Yani aslında çocuklar doğanın kıymetini ve insan hayatındaki önemini biliyor. Öte yandan enerji ihtiyacını kendi bünyesinde karşılayabilen enerji binası tasarlayan öğrenciler de bu yarışmada yer aldı. Tüm bunları göz önünde bulundurduğumuzda yeni neslin çevreye duyarlı, teknolojiyi takip eden bir özelliği olacağını gözlemleyebiliyoruz.”

Ödüllerin sahipleri
“Minik Mimarlar Hayallerindeki Evi Çiziyor” yarışmasında dereceye giren ve çeşitli hediyelerle ödüllendirilen diğer öğrencilerin isimleri ve okulları şöyle: “Yaratıcı Mimar Ödülü”: Özel Çankaya Hayat İlköğretim Okulu Abdullah Talha, “Yaratıcılık Ödülü”: Bilkent İlköğretim Okulu Can Tekin, “Çevreye Duyarlılık Ödülü”: Bilkent ilköğretim Okulu Asya Nikol Yamantürk, “Tasarım Fikir Ödülü”: Bilkent İlköğretim Okulu Doruk Şen, “Hayal Gücü Ödülü”: Bilkent İlköğretim Okulu Duru Terzioğlu, “Sınırsız Hayal Gücü Ödülü”: Çankaya Hayat İlköğretim Okulu Hüseyin Tahir Özel, “En İyi Mimari Yaklaşım Ödülü” Doğa Koleji Ahmet Umut Öztaş, “Çevreye Duyarlılık Ödülü”: Doğa Koleji Kaan Salihler, “En İyi Tasarım ve Kurgu Ödülü”: Nehir Sapçı, “En İyi Kompozisyon Oluşturma Ödülü”: Bilkent İlköğretim Okulu Nehir Attar, “En İyi Gözlemcilik Ödülü”: Doğa Koleji Ece Erdemir, “En Güzel Renk Kullanım Ödülü”: Doğa Koleji Zeynep Azra Şahin.