MIPIM İstanbul için görüşmeler başladı

Çevre ve Şehircilik Bakan Yardımcısı Mehmet Ceylan, MIPIM'ın 2018'de Türkiye'de gerçekleşmesi için görüşmeler yürüttüklerini söyledi

MIPIM İstanbul için görüşmeler başladı

Dünyanın en büyük gayrimenkul etkinliklerinden biri olarak kabul edilen MIPIM etkinliğinin Türkiye'de gerçekleşmesi için görüşmeler başladı. Çevre ve Şehircilik Bakan Yardımcısı Mehmet Ceylan, MIPIM'in İstanbul ayağı için organizasyon firmasıyla görüşmeler yaptıklarını belirterek: "Türkiye artık bir MIPIM İstanbul'u yapabilmeli. Gelecek yıl, bu hedefi gerçekleştirmek istiyoruz." dedi. 

İstanbul'un neyi eksik?

Bu yıl kalabalık bir heyetle birlikte Fransa'nın Cannes kentinde düzenlenen dünyanın en büyük gayrimenkul buluşmalarından MIPIM'e katılan Çevre ve Şehircilik Bakanlığı yetkilileri, bu dev etkinliği İstanbul'a taşıma noktasında önemli görüşmeler başlattı. 100'den fazla ülkeden 25 binin üzerinde ziyaretçinin katılım gösterdiği MIPIM etkinliğine Türkiye'nin önemli bir katkı sunduğunu belirten Çevre ve Şehircilik Bakan Yardımcısı Mehmet Ceylan, özel sektörün yanında yer aldıklarını belirtti. Ceylan Türkiye'nin gayrimenkul alanında önemli mesafeler kat ettiğini ve bir başarı hikayesi yazdığını da vurgulayarak: "Türkiye önemli bir cazibe merkezi. Gücünü de artırmaya devam ediyor. Kanal İstanbul ve Yeni HAvalimanı gibi çok önemli projelere imza atıyoruz." dedi. 

MIPIM İstanbul için görüşmeler başladı

İstanbul için görüşmeler başladı

Bu dev etkinliğin İstanbul'da gerçekleşmesi yolunda organizasyon firmasıyla görüşmeler gerçekleştirdiklerini ve bu görüşmeden de olumlu sonuçlar aldıklarını dile gteiren Ceylan: "MIPIM'ın İstanbul ayağı için çalışıyoruz. Türkiye'de bir MIPIM İstanbul'a imza atabilmeli. Organizasyon firmasıyla görüştük. Hedefimiz önümüzdeki yıl MIPIM İstanbul'u sizlerle birlikte İStanbul'da gerçekleştirmektir." dedi. 

Türkiye'nin fırsatlar Avrupa'ya tanıtıldı

Bu yıl MIPIM'de Bakanlık düzeyinde temsil edilen Türkiye, gerçekleştirilen önemli etkinliklerle yabancı yatırımcılara ülkenin fırsatlarını tanıtma fırsatı buldu. "İpek Yolu: Türkiye'den Dünyaya Açılan Kapı" ismini taşıyan etkinlikte küreselleşen dünyada tarihi İpek Yolu projesinin canlandırılmasının önemi yeniden dikakte sunulurken, turizm, konut, AVM ve altyapı alanında Türkiye'nin içerdiği potansiyel de dikkate sunuldu. Türkiye bu yılki etkinlikte 1.600 metrekarelik alanda ve 250 kuruluşla temsil edildi. 

İstanbul'a büyük yatırım ödülü

Diğer taraftan MIPIM kapsamında verilen "Güney Avrupa'nın en başarılı yatırım ortamına sahip" şehri ödülü de İstanbul'un oldu. FDI Magazine tarafından "yatırım yapılması en uygun şehir" olarak görülen İstanbul'un ödülünü Başbakanlık Yatırım; Destek ve Tanıtım Ajansı aldı. FDI Magazine Genel Yayın Yönetmeni Courtney Finger, İstanbul'un ödüle layık görülmesindeki esas etkenin "en iyi insan kaynağı " ve "yaşam stili" olduğunu dile getirdi.