Mısır’a 2 milyon dolar ve 150 çöp kamyonu desteği

Başbakan tarafından Mısır Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi’ye sözü verilen 150 adet çöp toplama kamyonu Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar tarafından teslim edildi

Mısır’a 2 milyon dolar ve 150 çöp kamyonu desteği

10 Haziran 2013 / emlakwebtv
“Arap Baharı” olarak bilinen diktatörlükten demokrasiye geçiş sürecinde Mısır halkı arasında kullanılan “Bu ülke artık sizin, yerlere çöp atmayın” sloganına bir destek de Türkiye’den geldi. Mısır’a hibe edilen 150 adet çöp toplama aracının Kahire’de düzenlenen teslim törenine katılan Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar; “İmzalanan bu protokol Mısır ile yapacağımız nice işbirliklerinin bir sembolüdür. Çevre yönetimi, atık, coğrafi, bilgi sistemi ve kentsel dönüşüm çalışmaları noktasında Mısır’a destek olacağız. Deneyimlerimizi paylaşacağız, fakir fukaraya konut üretmek için beraber çalışacağız” açıklamasında bulundu.

Bayraktar: “Türkiye ve Mısır’ın birlikteliği bölgeye ciddi bir katma değer kazandıracak”

Araç teslim töreninde konuşan Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar önümüzdeki dönemlerde de Mısır ve Türkiye arasında farklı işbirlikleri yapılabileceğinin sinyallerini verdi. Bakan Bayraktar yaptığı konuşmasını söyle sürdürdü; “Dünyanın iki önemli ülkesi Türkiye ve Mısır’ın birlikteliği bu bölgeye ciddi bir katma değer kazandıracak. Bugün burada gerçekleştirdiğimiz 150 adet çöp toplama kamyonunun devir teslim töreni ile bu verimli ve samimi işbirliğinin somut bir neticesini hep birlikte görmekteyiz.”

Mısır’a 2 milyon dolar destek
Erdoğan Bayraktar Mısır’a 2 milyon dolar destek yapılacağını, bunun 1 milyon dolarının yapıldığını, 1 milyon doların ise önümüzdeki dönemde yapılacağını belirtti. Bayraktar, “Mısır özel sektör için de önemli bir lokasyon. Burası özel sektör temsilcileri için kaçırılmayacak bir fırsat” şeklinde konuştu.

Türkiye ve Mısır Çevre Bakanlıkları olarak karşılıklı bir protokol akdedildiğini kaydeden Erdoğan Bayraktar; “Devir teslimini yaptığımız 150 adet çöp toplama aracı Kahire, Gizze ve İskenderiye bölgelerinde kullanılacak. güney bölgesinde kullanılacak. Mısırlı kardeşlerimize Türkiye olarak hem şoförlerin eğitimi konusunda destek olacağız hem de teslim ettiğimiz araçların bakımını yapacağız. Tüm bu işbirlikleri ile ekonomi ve kalkınma alanında Mısır halkı ilerleyecek. Bunların hepsini elbirliği ile yapacağız” açıklamasında bulundu.

Mısır ile farklı işbirlikleri yolda
Törende konuşan Mısır Çevre Bakanı Khaled Mohamed Fahmy ise; “Türkiye Mısır halkına yapmış olduğu yardımlar ile iki ülke arasında yapılabilecek işbirliklerinin en güzel örneği oldu. Bugün burada gerçekleştirilen tören iki ülkenin birlikte her zaman yeni işlere imza atacağının bir göstergesi. Çevre alanında Türkiye’nin deneyimlerinden yararlanacağız. Bu protokol Türkiye ile olan işbirliğimizin derinleşmesi adına bir rehber olacak” dedi.

Tören sonunda Mısır Çevre Bakanı Khaled Mohamed Fahmy Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar’a Kuran’ı Kerim hediye ederek tören sonunda birlikte çöp toplama kamyonlarına bindi. Temizlik işçileri ile hatıra fotoğrafı çektiren Bakan Bayraktar işçilere Bize her yer Trabzon sloganı olan atkıyı hediye etti.