Mısır'a çelik ihracatında olumlu ivme

2015'in ilk 5 ayında Türkiye'nin Mısır'a yaptığı çelik ihracatı, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 70 oranında arttı. Toplam ihracat 359 bin tona ulaştı

Mısır'a çelik ihracatında olumlu ivme

Türk Çelik Sektörü'nün Mısır'a yaptığı çelik ihracatı, 2015'in ilk 5 ayında dev bir sıçrama gösterdi. Toplamda 359 bin tona ulaşan ihracat rakamları, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 70'lik bir sıçramaya işaret ediyor. Açıklamalar, Mısır'ın Türk çelik ürünlerine uyguladığı baskının ise sürdüğü yönünde. Mısırlı yerli üreticiler, inşaat çeliğindeki ithalata artışa paralel olarak Bakanlıktan yüzde 8'lik bir koruma önlemi vergisi talep etti. 

Mısır'a çelik ihracatı "engele" takıldı
Son iki yıldır Mısır'a yönelik çelik ihracatındaki önemli düşüşler, 2015 itibarıyla dağıldı. Yerli firmaların Mısır Ticaret ve Sanayi Bakanlığı'na yaptığı baskı ile kademeli olarak ortaya çıkan vergi uygulamasına rağmen bu senenin ilk 5 ayında önemli bir sıçrama yaşandı. 

Mısırlı üreticiye devlet desteği
Konuyla ilgili bir açıklama yapan Çelik İhracatçıları Birliği Başkanı Namık Ekinci, Mısır ekonomisinin gelişmesi adına ortak projelerde yer almaya çalıştıklarını belirterek: 

"Ancak son yıllarda Mısır’daki yerli üreticiler kârlılıklarını artırmak için hükümetlerine sürekli baskı yapıyor. Bizler, Mısır sanayisine zarar vermek bir yana söz konusu ülke sanayisine ve ticaretinin daha da gelişebilmesi için ortak projeler üretmek istiyoruz. Bunun için de birbirimizle mücadele etmek yerine elbirliği ile rakip ülkelerin haksız hareketlerine karşı mücadele etmeliyiz. Tam bu noktada özellikle Çin’e atıfta bulunmak istiyorum. Çin tüm dünya ülkelerine olduğu gibi Mısır’a da Dünya Ticaret Örgütü kurallarına aykırı olarak dampingli çelik ürünleri ihraç ediyor. Bu nedenle Çin başta olmak üzere dampingli ürün ticareti yapan ülkelere karşı Mısır Hükümeti ile birlikte hareket etmeliyiz" dedi.