MİT'in yeni kampüsü Etimesgut'a mı yapılacak?

Milli İstihbarat Teşkilatı'nın yeni tesisleri için arazi arayışları sürüyor. Teşkilata, Etimesgut'taki Zırhlı Birliklerin arazisinin tahsis edilmesi bekleniyor. Arazi üzerine ABD Savunma Bakanlığı Pentagon'a benzeyen bir tesis inşa edilecek.

MİT'in yeni kampüsü Etimesgut'a mı yapılacak?

Milli İstihbarat Teşkilatı'nın yeni tesisleri için arazi arayışları sürüyor. Ankara merkezdeki arsanın yeterli genişlikte olmadığı raporu verildi. Etimesgut'taki Zırhlı Birlikleri arazisinin boşaltılmasının ardından buraya yetleşmesi beklenen MİT için, ABD Savunma Bakanlığı Pentagon'a benzer, beşgen formda kampüs yapılacağı iddia edildi.

MİT için arazi arayışı
Ankara şehir merkeziden yer alan ve MİT binası için "yetersizlik arz eden" arazinin yerine Etimesgut'taki Zırhlı birlikler arazisinin önerildiği belirtiliyor. Türkiye Gazetesi'nde yayınlanan habere göre arazi üzerine istihbarat binalarının yanı sıra lojmanların da inşa edilmesi planlanıyor.

2017 yılında taşınacak
Söz konusu arazi üzerinde yol ve zemin düzeltme inşaatlarının başladığı ve Milli İstihbarat Teşkilatının da bölgeye 2017 yılında taşınacağı belirtiliyor. Cumhurbaşkanlığı Sarayını yapan Rönesans İnşaat tarafından yürütülen inşaat çalışmaları sonucunda MİT'e, ABD Savunma Bakanlığı Pentagon'a benzer formda beşgen bir kampüs yapılacağı sanılıyor. İnşaatın tamamlanmasının ardından, Etimesgut havaalanının da VIP hale getirileceği ve Cumhurbaşkanlığı, Başbakanlık ve MİT tarafından kullanılacağı bilgileri de geliyor.