Mobilya sektörünü iç pazarda yabancıya konut satışı kurtarıyor

Mobilya Sanayi İş Adamları Derneği Başkan vekili Cüneyt Yanıkçıoğlu,ihracatta kısmi bir başarı yakalayan Türk mobilya sektörünün iç pazarda konut alımına yönelen yabancılar sayesinde rahat nefes aldığını söyledi

Mobilya sektörünü iç pazarda yabancıya konut satışı kurtarıyor

2016 yılında yabancılara konut satışı geçen yıla kıyasla önemli bir düşüş katetse de, güçlü potansiyeliyle ilişkili sektörlere önemli bir destek sunmayı sürdürdü. Mobilya Sanayi İş Adamları Derneği Başkan Vekili Cüneyt Yanıkçıoğlu, yabancıların konut alımı sonrasındaki mobilya alımlarının sektörüi iç pazarda rahatlatan önemli bir unsur olduğunu söyledi.

Yabancılar yalnız konut değil, mobilya da alıyor
2016 yılında mobilya ihracatının 2.5 milyar doların üzerine çıkmasını beklediklerini ve yaklaşık 13 yıldır ihracat fazlası veren sektörün yine de hedeflerinin altında olduğunu belirten Yanıkçıoğlu, yabancı yatırımncının Türkiye konut sektörüne olan ilgisinin mobilya sektörünü destekleyen bir veri olarak ortaya çıktığını vurguladı. Yanıkçıoğlu, yabancı yatırımcının fiyat bazında konutta iki kat, mobilya harcamalarında da 4 kat düzeyinde fazla bir talep yarattığını vurgulayarak: "Konuta ödedikleri ortalama metrekare fiyatıyla Türkleri neredeyse ikiye katlıyorlar. Satın aldıkları her konut başına da 64 bin TL ile Türklerin harcadığının 4 katı fazla harcama yapıyorlar..." şeklinde konuştu. 

Konut satışıyla rahat nefes alıyor
2016'nın ilk 11 ayında yabancıya satılan konut sayısının önemli bir potansiyel gösterdiğini ve ihracatta başarı yakalayan Türkiye mobilya sektörünün iç piyasada da yabancıların konut alımları sayesinde rahat bir nefes aldığını söyleyen Cüneyt Yanıkçıoğlu: "Özellikle Orta Doğu ve Körfez ülkeleri vatandaşları lüks mobilya harcamasıyla sektöre önemli bir katkı sunuyor..." şeklinde konuştu. 

Yabancılar el emeği yoğun ürünleri tercih ediyor
Yanıkçıoğlu, konut alımında Türkiye'yi tercih eden yabancıların ağırlıklı olarak el emei yoğun mobilya ürünlerini tercih ettiğini de belirterek:

"Yabancıya konut satışının artmasıyla lüks mobilya pazarı da arttı. Araştırmalarımıza göre yeni konut alan bir Türk aile ortalama 16 bin TL'lik mobilya harcaması yaparken, yabancılar ortalama 64 bin TL harcıyor..." şeklinde konuştu.