Mobilya ve Dekorasyon Fuarı 1-7 Nisan'da İnegöl’de

29. Moder - Mobilya ve Dekorasyon Fuarı 1-7 Nisan tarihleri arasında İnegöl'de düzenleniyor

Mobilya ve Dekorasyon Fuarı 1-7 Nisan'da İnegöl’de

1 Nisan 2013 / emlakwebtv
1-7 Nisan arasında İnegöl'de düzenlenecek 29. Mobilya ve Dekorasyon Fuarı'na 150'yi aşkın üretici katılıyor, yeni ürün ve konseptlerini dünyanın dört bir yanından gelen profesyonellerin beğenisine sunayor.

Ankara, İstanbul, hatta 45 km kuzeybatısındaki Bursa gibi sanayi ve endüstri şehirleri dururken mobilya sanayinin İnegöl’de kurulmasının ve gelişmesinin en önemli sebebi bölgedeki ağaç iş kolunun geçmişi. Çevresinde bulunan ormanlardan dolayı tarihte Osmanlı donanmasının ihtiyacını da karşılayan İnegöl’de, ağaçla tanışma tahta kaşık yapımı ve kerestecilikle başladı. Araba yapımı, sandalye yapımı ve sandık yapımı ile devam etti.

Günümüzde modern bir ortamda devam eden mobilyacılık konusunda İnegöl; 2000'li yılların başından itibaren kurumsal yapısını oturtmaya ve markalaşmaya başladı. İnegöl mobilya sektörü, yılda 2 defa düzenlenen MODEF fuarları ile kalite ve pazarlama anlamında büyük bir ivme kazandı.

1 milyar dolar ihracat hedefi var
Şu anda İnegöl’de irili ufaklı 2 bin civarında mobilya firması faaliyet gösteriyor. 2023 yılında Türkiye’nin mobilya başkenti olmayı hedefleyen bölge, Türkiye mobilya ihracatının yüzde 16’sını gerçekleştiriyor. İnegöl'ün 2023 mobilya ihracat hedefi ise 1 milyar dolar. Dünya mobilya devleriyle yarışan İnegöl mobilyacısı 100’ün üzerinde ülkeye aktif ihracat yapıyor. Libya, Irak, Mısır gibi ülkeler başta olmak üzere Ortadoğu, Türki Cumhuriyetler ile Rusya ve Avrupa ülkelerinin bir çoğuna mobilya ihracatı gerçekleştiriliyor.