Mobilyalarda bizi bekleyen tehlike

Mobilyalarda kullanılan tutkal ve kimyasal maddeler formaldehit adlı kanserojen bir madde içeriyor

Mobilyalarda bizi bekleyen tehlike

12 Mart 2013
Türk Standartları Enstitüsü (TSE) uzmanları, mobilyalarda kullanılan tutkal ve kimyasal maddelerin formaldehit adlı kanserojen bir madde içerdiğini, bu maddenin bilinçsizce ve standart değerlerin üzerinde kullanılmasının insan sağlığını ciddi oranda tehdit ettiği ve kansere neden olabileceği uyarısında bulundu.

Formaldehit maddesinin sınır değerlerinin belirlendiği E1 belgelendirme sistemi yapılmaya başlandı.
Tüketicilerin mobilya satın alırken mutlaka E1 Belgesi'ni sorması gerekiyor. Türkiye'de bunu yapan tek kurum TSE. Şu an E1 konusunda bir zorunluluk yok. Firmalar bu belgeyi almak zorunda değil ancak almaları kendilerini piyasada daha güçlü kılabilir. Ahşap levha ve mobilya firmaları Türk Standartları Enstitüsü’ne başvurup belge alabilirler.
Bazı Avrupa ülkelerinde Avrupa'ya sokulan belgelerde E1 Belge şartı aranabilmektedir.

Mobilyalar genelde panellerden oluşur. Bunlar ahşap, sunta, MDF olabilir, OSB denilen levha türleri olabilir ya da vernikli-cilalı tüm panellerde bu E1 olayı vardır. Çünkü bunlarda kullanılan kimyasallar belirli miktarlarda formaldehit ve tutkal içerdiği için bunlardaki insan sağlığına zararlı yayılımlar mutlaka olur.

Formaldehit maddesinin sınır değerlerin üzerinde kullanılmaması gerekiyor. Formaldehit adlı kanserojen maddenin belli sınır değerlerin üzerinde kullanıldığında kanser başta olmak üzere birçok hastalığa neden oluyor.

100 miligramda metreküpte 0,124 gramlık bir yayılım var.standartlar bunun üstüne geçmemesini ister. E1 değeri budur. Bu değerin altında olması gerekiyor. Bu değerin üzerine çıktığında zaten bu E2'dir. Bu genelde Avrupa'da da artık Türkiye şartlarında da istenilmeyen bir değerdir. Formaldehit özellikle panellerde yayılımı olmakta. Belirli bir otorite tarafından uzun vadede insan sağlığına zararlı olabilmektedir. Kesin bir araştırma yok, ancak bilinen formaldehit insan sağlığına zararlı. Vücuda girdiği, akciğerlerden emildiği takdirde uzun vadede insanda hastalıklara sebep olmaktadır. Sigaranın içeriğinde de bu madde var. Formaldehit zararlı bir malzeme. Uzun vadede bu madde insan sağlığına zarar verir.

Formaldehit  nedir?
Aldehitlerin en basit üyesidir. Diğer ismi Metanal'dir. Karbonil grubunun boş olan iki bağına birer hidrojen bağlanmasıyla oluşur. Zehirli bir kimyasaldır.