MODOKO’dan dekorasyon ipuçları

Aksesuarlar evleri güzelleştiren detaylardır, ama yanlış seçilmiş aksesuarlar mekanları güzelleştirmeye çalışırken, içinde durulmayacak hale de getirebilir

MODOKO’dan dekorasyon ipuçları

22 Haziran 2012 / emlakwebtv

Hayatımızı geçirdiğimiz, dinlendiğimiz ve huzur bulmayı amaçladığımız yaşam alanlarımızda yani evlerimizde hem kişiliğimizi yansıtan, hem de kullanışlı mobilyaları seçmek önemlidir. Fakat önemli bir detay daha vardır ki, asıl eve kimliğini veren parçaları oluşturur, aksesuarlar.
Doğru seçilmiş bir aksesuar, dekorasyonu tamamlamanın yanı sıra basık bir odayı geniş ve ferah göstermeyi de sağlayabilir. Ya da seçilmiş farklı objeler sıradan tek düze bir odayı tamamen dinamik ve eğlenceli bir görünüme de bürüyebilir.
Mobilyada farkındalıkları ve farklılıkları bünyesinde barındıran tasarım üssü MODOKO, sadece mobilya konusunda değil aksesuar konusunda da kullanıcılara bazı önemli detayları sunuyor.

İşte bu ipuçları:

-Aksesuar almadan önce dekorasyon dergilerine göz atın. Farklı tasarımlardan ilham alarak seçiminizi yapmanızda fayda var.
-Eğer bir aksesuarın baskın ve dikkat çekici görünmesini istiyorsanız, zıt renklerin gücünü kullanın. Mekanınızdaki diğer renklerden zıt bir renkli bir aksesuar seçin.
-Dar bir alanda yaşıyorsanız ve çok fazla eşyanız varsa mümkün olduğu kadar aksesuar kullanmamaya çalışın. İlla kullanmak istiyorsanız büyük ve koyu renkli aksesuarları tercih etmeyin. Büyük ve koyu renkli aksesuar mekanları olduğundan küçük gösterir.
-Mekanlardaki en fazla alanı duvarlar kaplar. Bu yüzden duvarlarda yapacağınız bir değişiklik ortamın havasını bir anda değiştirir. Açık renk duvarlarınızı çerçeveli resim ya da tablolar ile hareketlendirebilirsiniz. Tek bir duvara duvar kağıdı kullanmak da hoş bir görüntü sağlayacaktır.
-Şeffaf veya açık renk aksesuarlar mekanları daha ferah gösterecektir. Mekanlarınız küçük ise bu tarz aksesuarlar tercih edin.
-Aynı türdeki aksesuarları bir arada kullanıp bir uyum yakalayabilirsiniz.
-Boş olan her alanı aksesuarla doldurmaktan kaçının. Her yere dağılmış objeler yerine, belli yerlerde bir araya getirilmiş birkaç parça çok daha şık görünecektir.
-Vazo ve biblo gibi objelerin farklı yükseklikte olanlarını bir arada kullanarak görsel hareket yakalayabilirsiniz. Unutmayın; küçük, orta ve büyük boy çerçeveler, aynı boydakilerden daha çok dikkat çeker.
-Odanızı aksesuarlarla süslerken, işe her zaman en büyük parça ile başlayın. Daha sonra büyük parçanın etrafına küçükleri yerleştirin. Ayrıca her ilave ettiğiniz parçadan sonra, birkaç adım geriye giderek yarattığı havayı izleyin.
-Benzer parçaları veya biriktirdiğiniz minik objeleri bir arada kullanın. Böylece ayrı durduklarından çok daha etkili bir izlenim yaratırlar. Örneğin biblo koleksiyonunuzu, göz hizasında bir rafta birlikte sergileyebilirsiniz.
-Aksesuarlarla bir odak noktası yaratmaya çalışın.
-Aksesuarlarınızın daha dikkat çekici olmasını istiyorsanız ışıklandırmadan yaralanabilirsiniz. Ayrıca parlak ve pullu aksesuarlar az miktarda kullanıldığında mekanınızı daha dikkat çekici bir hale getirebilir.