Moodys'den Türk bankalarına takibe düşen kredi uyarısı

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Moody's, Türk bankalarının kârlılık oranlarının düşme eğilimine dikkat çekti. Kuruluş bu öngörünün gerekçesi olarak da takibe düşen kredilerdeki artışı gösterdi

Moodys'den Türk bankalarına takibe düşen kredi uyarısı

Yakın dönemde Türkiye, bankacılık sektörü ve kimi belediyeler hakkında aldığı kararlar ve gerçekleştirdiği uyarılarla Hükümet tarafından eleştiriye uğrayan  Moody's bu kez de Türk bankalarına karlılık uyarısında bulundu. Moody'si Türk bankacılık sektörünün önümüzdeki süreçte karlılık oranlarında kayba uğrayacağını belirtti. Kurum karlılık oranlarındaki düşüşü, takibe düşen kredi oranlarındaki artışa bağladı. Moody'se göre takipteki alacakların toplam kredilere oranı, yıl sonunda yüzde 4düzeyine ulaşacak. 

Banka karlarında düşüş bekleniyor
Moody's tarafından yapılan açıklamada, Türk bankacılık sektörünün karlılığının takibe düşen kredi sayılarındaki artışa bağlı olarak düşme eğliimi gösterdiği belirtildi. Açıklamasında bankaların varlık kalitesinin de yüksek enflasyon, TL'nin değer kaybı, yatırım ortamındaki genel olumsuzluklar ve güvenlik sorunları gibi problemlerden dolayı düşme eğilimine girdiğini belirten Moody's takipteki alacakların toplam kredilere oranının da yıl sonu itibarıyla yüzde 4'lere ulaşmasının tahmin edildiğine dikkat çekti.

Gedikli'den itiraz
Moodys'in bu açıklamalarına Türk yetkililerden itiraz ise gecikmedi. Cumhurbaşkanlığı danışmanı Bülent Gedikli Moody's tarafından yapılan açıklamaya tepki göstererek "kötümser kahinlik" tutumunu eleştirdi. Gedikli, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, Moody's'in yorumunu gerçeklerle uyuşmaz olarak nitelerken: "Moody'si yine olumsuz kahinlik yapmış. Ama bunlar türkiye ekonomisi ve bankaların gerçeği ile uyuşmuyor..." ifadelerini kullandı.