Moraller yükseldi: Kriz emarelerinden, rekor beklentisine

Konut satışında, Eylül'dek tarihi düşüşün ardından, Ekim ayında yaşanan toparlanmayı değerlendiren sektör temsilcileri, iyi yöndeki göstergelerin 1 Kasım'ın etkisiyle daha da güçleneceği kanaatini dile getirdi

Moraller yükseldi: Kriz emarelerinden, rekor beklentisine

Eylül ayını ekonomik ve siyasi belirsizliklerin etkisiyle tarihi bir satış düşüşüyle kapatan konut sektörü, TÜİK'in Ekim istatistikleriyle rahat bir nefes aldı. Verileri yorumlayan sektör temsilcileri,  1 Kasım seçim sonuçlarının daha da güçlendireceği iyimserlik havasının etkisiyle, 2015'in rekor düzeyde satışla kapatılabileceğini dile getirmeye başladı.

Yeni bir rekor gelir mi?

Moraller yükseldi: Kriz emarelerinden, rekor beklentisine

Ekim 2015 Konut Satış İstatistiklerini yorumlayan İNDER Yönetim Kurulu Başkanı Nazmi Durbakayım, yılın temkinle başladığını ve yaşanan iki genel seçime rağmen ilk 10 ayda 1 milyonun üzerinde konut satışının gerçekleştirildiğini söyledi. Durbakayım, normal şartlarda esas artışın okulların açılmasıyla birlikte başladığını ve Kasım ve Aralık aylarında da önemli bir ivme yaşandığını vfurlayarak:

"Seçimin sona ermesi ve tek parti yönetiminin ekonomiye istikrar getirmesini umduğumuz bu yeni süreçte, bastırılmış taleplerin serbest kalmasını; ötelenen yeni proje lansmanlarının devreye girmesini bekliyoruz. " dedi.

Durbakayım, yıl bazında 1 milyon 250 binin üzerinde konut satışı adedinin beklendiğini, böylece geçen yıla ait 1 milyon 165 bin adetli satışın aşılmasının hedeflendiğini söyledi. 

Hamit Demir: "Adım adım rekora doğru..." 

Moraller yükseldi: Kriz emarelerinden, rekor beklentisine

TÜİK verilerini değerlendiren sektörün bir diğer önemli temsilcisi Demir İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Hamit Demir de, siyasi belirsizliklerden ötürü kayıp yıl olarak nitelenebilecek konut satışının 2015 yılında adım adım rekora ilerlediğini söyledi. TÜİK rakamlarının konut yatırımcısının yeni konutlara gösterdiği ilgiye dikkat çektiğini, bu ilginin yalnızca oturum amaçlı değil yatırım amaçlı nitelik de taşıdığını söyleyen Demir, deprem gerçeğinin yeni ve kaliteli konutlara yönelik ilgiyi canlı tuttuğunu da sözlerine ekledi. Demir, ülke ekonomisinin lokomotif sektörü olan inşaatın 2016 yılında yıldızının parlamaya devam edeceğini de belirterek:

"Sektörün önü dört yıl süresince açıktır. İStikrar ortamında büyüme devam edecektir." ifadelerini kullandı. 

Firma Bilgisi: Demir Inşaat