Motto Mimarlık'a iki uluslararası ödül

Motto Mimarlık, Osmaniye Korkut Ata Üniversitesi Rektörlük Ek Binası ile Word Architecture Community'den iki ödüle layık görüldü.

Motto Mimarlık'a iki uluslararası ödül

Motto Mimarlık, Osmaniye Ata Üniversitesi Rektörlük Ek Bİnası projesi ile World Architecture Community'nin 26. proje döngüsünde iki ödül almaya hak kazandı. Motto Mimarlık ödüle, Amerika, Japonya, Hindistan, Brezilye ve Türkiye gibi ülkelerden çok sayıda proje arasından ulaştı.

Motto Mimarlık'a önemli ödül

2006 yılında bu yana  World Architecture Community tarafından gerçekleştirilen WA Awards kapsamında yarışan Motto Mimarlık, "Tasarlanmış Proje" kategorisinde ödüle layık görüldü. Ödül, jüri üyelerinin ve daha önce de WA Awards'tan ödül almaya hak kazanmış üyelerin oyları ile belirlendi. Diğer taraftan firma, WA Community üyelerinin oylarıyla ikinci bir ödüle daha sahip oldu. 

Motto Mimarlık'a iki uluslararası ödül

Osmaniye Ata Üniversitesi Rektörlük Ek Binası

  Motto Mimarlık tarafından tasarlanan Osmaniye Ata Üniversitesi Rektörlük Ek Binası, Osmaniye'nin kent merkezinde yer alıyor. Mevcut hizmet binasının yanı başında yer alan ve kampüsün iki ana girişinin merkezinde yer alan bina, taşıt ve yaya trafiğinin kolaylıkla erişebileceği biçimde tasarlandı. Bodum ve zemin katlarında sergileme ve performans odaklı kamusel işlevsel unsurlar barındıran projede, yaya dolaşımı da ön planda tutuluyor. Rektörlük Ek Binası, mevcut hizmet binasıyla da birleşen bir kurgu içeriyor. 

Motto Mimarlık'a iki uluslararası ödül

İklimsel etmenler ön planda tutuldu

Osmaniye Ata Üniversitesi Rektörlük Ek Binası'nın bir diğer önemli noktası ise iklimsel etmenlerin ön planda tutulduğu yapı tasarımı oldu. Bölgeye özgü potansiyeller baz alınarak tasarlanan yapı, kampüste verimliliğin de artması noktasında da önemli bir rol üstlendi. Osmaniye Ata Üniversitesi Rektörlük Ek Binası yapısı, karbon ayak izi ve su tüketiminin azaltıldığı niteliği ile dikkat çekiyor. Bölgenin güneşlenme potansiyelinden hareketle yılda  yaklaşık 115 bin kw/s enerji üretimine olanak tanıyan yapı, hakim rüzgar yönündeki süreklik boşluklarla da pasif havalandırma olanağına sahip olacak. Binanın niteliğine ilişkin Motto Mimarlık'tan yapılan açıklamada: "Bölgede alınan ani ve yoğun yağışlar yeraltı depolarında toplanıp çevre sulama amacıyla tekrar kullanılır hale getirilmiştir. Peyzaj tasarımında ise ağırlıklı olarak susuz peyzaj tercih edildiğinden toplanan yağmur suyu sulama ihtiyacını ciddi ölçüde karşılamaktadır." ifadelerine yer verildi.