Mourinho, liderliğin sırlarını anlattı

Sinpaş GYO tarafından bu yıl ikincisi düzenlenen Sürdürülebilir Başarı için Liderlik Konferansı’nda Jose Mourinho liderliğin sırlarını anlattı

Mourinho, liderliğin sırlarını anlattı

25 Mayıs 2012

Sinpaş GYO tarafından bu yıl ikincisi düzenlenen Sürdürülebilir Başarı için Liderlik Konferansı, Şampiyon Real Madrid Futbol Kulübü Teknik Direktörü Jose Mourinho’yu ağırladı. 24 Mayıs 2012 Perşembe günü Çırağan Palace Kempinski’de düzenlenen konferansa Mourinho’nun yanı sıra ev sahibi olarak Sinpaş Grup Başkanı Avni Çelik ile İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu ve İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş konuşmacı olarak katıldı.
Gerçekleştirdiği konsept konut projeyleriyle öne çıkan Sinpaş GYO, ilkini 2009 yılında düzenlediği ve o dönem dünyanın en önemli liderleri arasında gösterilen ABD 42. Başkanı, William J.Clinton Derneği Kurucusu Bill Clinton ile Almanya 7. Başbakanı Şansölye Gerhard Schröder’in konuşmacı olarak katıldığı Sürdürülebilir Başarı için Liderlik Konferansı’nın ikincisi 24 Mayıs Perşembe günü Çırağan Palace Kempinski’de düzenlendi.
Yaklaşık 600 kişinin katıldığı konferansın bu yılki özel konuğu ise bu yıl takımını şampiyonluğa taşıyan Dünyanın En İyi Teknik Direktörü unvanına sahip Jose Mourinho oldu.
Yeni dünya düzeninde liderliğin farklı yönlerden ele alındığı konferansın moderatörlüğünü Acun Ilıcalı yaparken İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş ve Sinpaş Grubu Başkanı Avni Çelik de konuşmacı olarak yer aldı.

Avni Çelik: “Başkalarına liderlik etmek kendimizi yönetmekle başlar”
Ev sahibi olarak konferansa katılan Sinpaş Grubu Başkanı Avni Çelik, Acun Ilıcalı ve Jose Mourinho ile birlikte yer aldığı sahnede çeşitli mesajlar verdi. Dünyanın, ekonomik sınırların kalktığı zorlu bir dönemde bulunduğunu söyleyen Çelik, bu değişimde liderlik tarzının ve yaklaşımlarının da değişmek zorunda olduğunu vurguladı. Çelik, “Çevremizdeki tüm çalkantılara rağmen Türkiye 2002 yılından bu yana büyümesini sürdürüyor; gürültü patırtının içinde sükunetle dolaşıyor. Bu da liderlerimizin bir başarısı. Çünkü iyi yönetim ve başarı, iyi bir liderin hemen altında gerçekleşiyor. Bizim de bu konferansla vurgulamak istediğimiz bu. Çünkü bir topluluğun mutlaka bir lidere ihtiyacı vardır. Bir organizasyon özelinde bakacak olursak, lider gruba yön veren ve onları harekete geçiren kişidir. Ortak hedef doğrultusunda fikirleri ortak bir noktada buluşturur. Gruplar arası iletişimi sağlar ve belki de en önemlisi lider kendini geliştirdikçe topluluğunu da geliştirir” dedi.
Bir liderin başkalarından sorumlu olduğuna değinen Çelik, “Bunun için de kişisel farkındalığının ve hedeflerinin tam olması, yönetim becerilerinin geliştirilmesi, zaman yönetimi gibi unsurların bir araya gelmesi gerekir. Değişim ve belirsizlik sürecinin yürütülmesi, risk, inovasyon, iletişim ve iş sürekliliğinin yönetimi günümüzde ancak kurumsal ve kişisel anlamda yapılan yatırımlarla mümkün olabilmektedir” diyerek, konferansın liderler arası etkileşimi sağlaması açısından önemine dikkat çekti.

Kadir Topbaş: “Hedefi olmayan gemiye hiçbir rüzgar yardım edemez”
İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, konferansın önemine değindiği konuşmasında “Tarihin ilk dönemlerinden bugüne kadar uzanan varlığı ile dünya miras listesindeki en önemli şehirlerden biri olan İstanbul, bu süreçte ciddi dönüm noktaları yaşamış bir şehir. 2700 yıl boyunca dünya İstanbul’dan yönetildi. Bu süreçte coğrafyayı değiştiren pek çok lider oldu. Bundan sonra olmaya da devam edecek. Ama günümüzde yalnızca liderlik değil, istikrar da bir o kadar önemli. Sektörlerde de öyle. Dev eserler ortaya koymak için hedefinize doğru karınca gibi çalışmak lazım. Hedefi olmayan gemiye hiçbir rüzgar yardım edemez” dedi.
İnsanların liderlikleri gibi ülke ve şehirlerin de liderlikleri olduğunu söyleyen Topbaş, İstanbul’un insanlara değer veren, hoşgörü sahibi ve barış dolu, aynı zamanda da teknolojik gelişmeleri en iyi kullanan bir dünya şehri olduğunu ifade ederek, liderlik kimliğini her zaman koruduğunu belirtti.

İnsan merkezli çalışma anlayışı sürdürülebilirliği sağlıyor
Konferansın önemine değinen İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu, “Sahalarda top koşturmadım ama Türkiye’nin her yerini dolaştım. Liderlik olmak çok zor ancak bir lider olmadan da kolay kolay başarı olmaz. Bir toplumun bir topluluğun mutlaka bir lideri olmalıdır. Evde bile, aile büyüklerinin iyi olması çocuklar için büyük şanstır. Bu kural iş dünyasında da devlet yönetiminde de geçerli” diyerek, bilgi, öğrenme ve yeniliğe  açık olmanın, insan merkezli çalışma anlayışının sürdürülebilir başarı elde etmek açısından çok önemli olduğunu vurguladı.

Mourinho: “Başarısızlığa değil geleceğe odaklanmak gerek”
Konferansın özel konuğu Real Madrid Teknik Direktörü Jose Mourinho, mesleğinin kendisine çok şey kazandırdığını belirtti. Bugüne kadar yaşadığı olayların kendisini “dengeli” olmaya yönelttiğini belirten Mourinho, son şampiyonluğu üzerine “Bu benim son şampiyonluğum değil, o yüzden de kutlama yapmam gerekmiyor” diye konuştu. Olaylar iyi gitmediğinde sonuca değil geleceğe odaklanmak gerektiğini ifade eden Mourinho, Başarısızlıktan ders almak yerine öngörülü olmak zaman kazandırır” dedi.

“Futbol benim habitatım”
Kendisini sosyal açıdan utangaç olarak tanımlayan Mourinho, “Kendimi en rahat hissetiğim yer evim ve futbol. Futbol benim habitatım. Beni geliştiren büyüten yer. Maç sırasında duygulara yer yok. O an maçı yiyen bir adam olmaya çalışıyorum. Dışarıdan maçı izliyorum. Oyuncularıma performans için yardımcı olmaya çalışıyorum. Çevremde neler olduğunu maçtan sonra öğreniyorum” açıklamasında bulundu.

“Lider olmanın pek çok yolu var”
Lider olmanın pek çok yolu olduğunu söyleyen Mourinho, şunları söyledi: “Benim liderliğim en doğru liderliktir diyemem. Duruma göre liderlik seviyesine ulaşmanın çok yolu olduğunu düşünüyorum. Takımımı her zaman dinlerim ama karar benim kararım. Konuya ilişkin bilgime ve takım arkadaşlarıma güvenirim. Ancak her oyunun bir bilinmeyeni vardır. Kontrolünüz dışında gelişebilecek durumları öngörmek gerek. Bunun için de yaptığınız işi iyi bilmelisiniz.

Tek galibiyet veya mağlubiyete takılmak yerine, büyük resme odaklanın
İşinede bilinmeyen ve öngörülemeyen kelimelerini sıklıkla kullandığını ifade eden Mourinho, “Her şey 90 dakikada bitiyor evet, ama rekabetin öbür yüzünde 10 ay 40 maç oynuyorsunuz. Hedefimiz en çok oyun kazanan ya da en fazla puan alan takım olmak. Ama kaybettiğiniz zaman da ağlamanın faydası yok. Ben kaybettiğim zaman iyi kaybederim. Penaltılarda kaybettiğimiz Bayern Munich maçında çok üzüldüm. Soyunma odasına dönünce Bayern Münich ekibinin soyuna odasına gittim ve onların sevinciyle mutlu oldum. Sonra dönüp takımıma da aynı şeyi yapmaları gerektiğini söyledim” dedi.

Mourinho esprileriyle herkesi güldürdü
Acun Ilıcalı’nın yönettiği oturuma, son soruyu sormak üzere katılan Avni Çelik’i “en önemli soruyu soracak” diye takdim eden Ilıcalı’ya Mourinho esprili şekilde cevap vererek, “Spor gazetecilerinden daha güzel soru sormak çok kolaydır. Çünkü çok kötü soru sorarlar. Üstelik dünyanın her yerinde” dedi.
Fenerbahçe’nin yıllar önce yaptığı teklifi de değerlendiren Mourinho, “Gençtim, Porto’yu çalıştırıyordum. O yıl UEFA şampiyonu olmuştuk. Bu şampiyonluk bana ilk yabancı teklifi getirdi. O da Fenerbahçe’ydi. Ama duygusal davranarak Porto’da kaldım” dedi.

Mourinho’nun liderlik sırları davetlilerden tam not aldı
Bugüne dek elde ettiği başarılarla yalnızce spor dünyasını değil, liderler dünyasında da yakından takip edilen Jose Mourinho, mütevazi kimliğini konferansa da taşıdı. Alkışlar eşliğinde sahneye gelen Mourinho, Acun Ilıcalı’nın yönelttiği sorulara verdiği kararlı cevaplarla davetlilerden tam not aldı.

Jose Mourinho’dan liderlik mesajları

•İçinde bulunduğunuz durumun şartlarına hazırlıklı olun. Öngörülü olmak liderliğin temelinde yer alır.
•Başarı daha çok çalışmayı da beraberinde getirir ama günün sonunda kendinize ait bir hayatınızın olması da gerek. Bunun için iyi plan iyi bir hayat demektir.
•Boş zaman diye bir şey yoktur. Ben boş zamanlarımda bile kendimi geliştirmek için okurum, eski maçları ve görüntülerimizi seyrederim notlar alırım.
•Evinde mutlu olmayan bir insanın işinde başarılı olması mümkün değil. Evde mutluluk başarının ilk kuralıdır.
•Kendinizi göstermek için başarılarınızdan yararlanın. Başarılıysanız adınızdan söz ettirmek için başka hiçbir şeye ihtiyacınız yok.
•Ders almak için başarısız olmayı bekleyerek ancak zaman kaybedersiniz. Başarısızlıkların da hayatta daima var olabileceğini hesaba katmak gerek. Bunun için öngörü önemlidir.
•İkinci olmayı hiç sevmem zaten ikincileri hiç kimse hatırlamaz.

Sinpaş GYO ve Mourinho ortaklığı

Konsept konut projeleriyle konut sektörüne faklı bir bakış getiren Sinpaş GYO, geçen yılsonuna doğru başlattığı kampanyasıyla, kurumsal vizyonunu halkla paylaşmıştı.
Aynı kampanyayla başlayan Jose Mourinho ve Sinpaş GYO ortaklığıyla, ’nun yüzü olduğu kampanyada, şirketin bugüne dek gösterdiği başarılarla birlikte risk alabilen, cesur, kararlı, ileriyi görebilen vizyonel yaklaşımı, fark yaratma isteği ve çalışkanlığı, paralel özellikler gösteren dünyanın en başarılı liderlerinden Mourinho ile özdeşleştirildi.
Mourinho ile başarı hikayesinin altını çizmeyi amaçlayan Sinpaş GYO, Mourinho’nun bulunduğu her kulüpte elde ettiği başarılarla, Sinpaş GYO’nun hayata geçirdiği tüm projelerin başarısını özdeşleştirdi.
Mourinho ve Sinpaş GYO’nun başarı hikayelerinde pekçok ortak yön bulunuyor. Hayal etmek, inanmak, hayalleri gerçeğe dönüştürebilmek için yeni ve kendine özgü yöntemler geliştirmek, ilkleri hayata geçirmek, vizyon sahibi olmak, güven duymak ve hissettirmek, mücadele gücü ve sahip olduğu farklılıkları yeni yerlere, yeni insanlara taşımak...

 


Yazar: emlakwebtv
Etiketler:
Yorum

Benzer Haberler

Kızılbük GYO’dan otel konforunda, lüks tatil evleri: Marmaris Reserve By Kızılbük

Kızılbük GYO’dan otel konforunda, lüks tatil evleri: Marmaris Reserve By Kızılbük

Konutder 10 yıllık strateji planını Ekim’de açıklayacak

Konutder 10 yıllık strateji planını Ekim’de açıklayacak

GYODER 2023 Vizyonu: 4T - Teknoloji, Tasarım, Tabiat ve Toplum

GYODER 2023 Vizyonu: 4T - Teknoloji, Tasarım, Tabiat ve Toplum

İNDER Başkanı Nazmi Durbakayım: “Yeni Evim kampanyası konut edinmeyi ve üretmeyi teşvik edecek”

İNDER Başkanı Nazmi Durbakayım: “Yeni Evim kampanyası konut edinmeyi ve üretmeyi teşvik edecek”

KONUTDER Başkanı Altan Elmas: Yeni Evim Finansman Modeli ile her yıl 500 bin insamız ev sahibi olacak

KONUTDER Başkanı Altan Elmas: Yeni Evim Finansman Modeli ile her yıl 500 bin insamız ev sahibi olacak

.

.

Tahincioğlu’ndan Yeni Yüzyıla 5 yeni Yıldız

Tahincioğlu’ndan Yeni Yüzyıla 5 yeni Yıldız

Yeni Levent, yeni dünyanın örnek yaşam alanı oluyor!

Yeni Levent, yeni dünyanın örnek yaşam alanı oluyor!

Maslak Dream by NEW INN ile gayrimenkulde yeni nesi yatırım modeli

Maslak Dream by NEW INN ile gayrimenkulde yeni nesi yatırım modeli

Türkiye’nin ilk bungalov Mahallesi: Yeşil Mahalle

Türkiye’nin ilk bungalov Mahallesi: Yeşil Mahalle

Polat Gayrimenkul’den Akatlar’a yeni proje: Polat Akatlar

Polat Gayrimenkul’den Akatlar’a yeni proje: Polat Akatlar

Akyapı’dan 21 bin kişiyi istihdam edecek 25 milyarlık 4 Ticarethane projesi

Akyapı’dan 21 bin kişiyi istihdam edecek 25 milyarlık 4 Ticarethane projesi

Sektörün iki büyük şirketi İş GYO ve Artaş’tan işbirliği: Mecidiyeköy’deki Profilo AVM konut projesine dönüşecek

Sektörün iki büyük şirketi İş GYO ve Artaş’tan işbirliği: Mecidiyeköy’deki Profilo AVM konut projesine dönüşecek

GYODER Başkanı Mehmet Kalyoncu: Yeni Evim Kampanyası tüketiciyi de üreticiyi de rahatlattı

GYODER Başkanı Mehmet Kalyoncu: Yeni Evim Kampanyası tüketiciyi de üreticiyi de rahatlattı

Bakan Murat Kurum cevapladı: 15 Soru ve Cevapla Yeni Evim Kampanyası

Bakan Murat Kurum cevapladı: 15 Soru ve Cevapla Yeni Evim Kampanyası

Bakan Kurum ve Nebati Orta Gelirliye Konut Kampanyası’nın detaylarını açıkladı

Bakan Kurum ve Nebati Orta Gelirliye Konut Kampanyası’nın detaylarını açıkladı

Psikoteknik Belgesi Nedir, Neden İhtiyaç Duyulur?

Psikoteknik Belgesi Nedir, Neden İhtiyaç Duyulur?

Anadolu Yakası’nın En Büyük Parke ve Kapı Showroom'u Cesa Yapı Tarafından Açıldı

Anadolu Yakası’nın En Büyük Parke ve Kapı Showroom'u Cesa Yapı Tarafından Açıldı

Yapı ve Yapı Kempinski Residences Balmumcu projesinin inşaatına başladı

Yapı ve Yapı Kempinski Residences Balmumcu projesinin inşaatına başladı

İstanbul Boğazı’nda değeri 5 kat artan bir eve sahip olmak için Nef Reserve Kandilli’de son fırsat

İstanbul Boğazı’nda değeri 5 kat artan bir eve sahip olmak için Nef Reserve Kandilli’de son fırsat

EN ÇOK OKUNANLAR