Muafiyete rağmen yatırılan emlak vergileri geri alınabilecek

Emlak vergilerinde ikinci taksit ödemeleri başladı. Ödeme yapan vatandaşları "muafiyet" konusunda uyaran uzmanlar son 5 senelik dönemde yatırılan paraların da geri alınabileceğine dikkat çekiyor

Muafiyete rağmen yatırılan emlak vergileri geri alınabilecek

Emlak Vergisi ödemelerinde ikinci taksit dönemi başladı. Vatandaşları "emlak vergisi" muafiyeti konusunda uyaran uzmanlar, son 5 senede "muafiyet" hakkına sahip olmalarına rağmen "vergi ödemesi" yapmaya devam eden vatandaşları "iade hakları" konusunda da uyarmayı sürdürüyor. Uzmanlara göre bu paralar geri alınabilecek.

Emlak Vergisi muafiyeti
Emlak Vergisi muafiyetine sahip olan kesimlerin başında ise emekliler geliyor. Emeklilere ek olarak, dullar, yetimler, ev hanımları, işsiz ve gaziler, tek evlere olması ve bu evin büyüklüğünün 200 metrekareyi geçmemesi halinde emlak vergisi ödemesi gerçekleştirmiyor. 

5 senelik ödemeler geri alınabilir
Uzmanlar söz konusu muafiyet kapsamında geriye dönük ödemelere de dikkat çekiyor. Buna göre, yukarıdaki nitelikleri taşıyan ancak buna karşın emlak vergisi ödemesi yapmayı sürdüren kişiler, son 5 senelik periyoda ait ödemelerini de geri alabiliyor. 

Başvurular nasıl yapılacak?
Bu nitelikleri taşıyan kişiler başvurularını ilgili belediyeye, emlak vergisinden muaf olduklarını gösteren bir dilekçe ile birlikte yapacak. Başvurular sonrasında 2011 yılından günümüze dek ödenen emlak vergilerinin de geri ödemeleri tahsis edilebilecek.