MUÇEV'den İztuzu açıklaması

İztuzu Plajı'nı DALÇEV'e kiralayan MUÇEV firması, firmanın kafeterya, büfe ve şezlong işletmesini aldığını ve plajın yapılaşmaya açılmayacağını söyledi

MUÇEV'den İztuzu açıklaması

İztuzu Plajı'nı DALÇEV'e kiralayan MUÇEV firması, doğa talanı ve yapılaşma korkusunun yersiz olduğunu, DALÇEV firmasının plajda halen var olan şezlong, büfe ve kafeteryanın işletmesini aldığını belirtti. 

Tek bir çivi bile çakılmayacak
Habertürk Gazetesi'nde yayınlanan habere göre, bölge eylemcilerinin doğaya zarar gelecek endişesine ilişkin olarak bir açıklama yapan MUÇEV şirketi Genel Müdürü İbrahim Akoğlu, mevcut tesislerin bakım ve modernizasyonu haricinde bir çivi bile çakılmayacğını vurgulayarak: 'DALÇEV, sadece plajda halen mevcut bulunan kafeterya, büfe ve şezlongların işletmesini yapacak.' şeklinde konuştu. 

Bölge SİT alanı, yapılaşma olamaz
Söz konusu bölgenin hem Özel Çevre Koruma Kanunu, hem de SİT bölgesi olması vesilesiyle herhangi bir yapılaşmaya kapalı olduğunu belirten Akoğlu: ' Yani burada bir çevre felaketi yaşanmayacak. Bu şekilde kamuoyu oluşturulması yanlış.' ifadelerini kullandı. 

İtirazlar sürüyor: Özel sektör mantığıyla yönetilemez
Firmanın açıklamasına rağmen, bölge halkının ve sivil toplumun itirazları ise sürüyor. Konuyla ilgili olarak bir açıklamada bulunan Dalyan Çevre Koruma Derneği Başkanı Recai Keçeci, bölgenin özel şirkete kiralanmasını eleştirerek: ' "Devlet, Avrupa'da iki defa yılın en iyisi seçilmiş bir plajı, çevreyle ilgili en küçük bir hareketi olmayan, sıradan bir emlak şirketine vermemeli. Burası korunmalı, özel şirket mantığıyla yönetilemez' dedi.