Mucize olmazsa susuz kalacağız

İstanbul günde ortalama 2.5 milyon metre küp su tüketiyor. Barajlarda yalnızca 192 milyon metre küp su kaldı. Eylül'ün başında ciddi bir yağış olmazsa İstanbul'u büyük kesintileri bekliyor

Mucize olmazsa susuz kalacağız

İSKİ rakamlarına göre İstanbul barajlarının doluluk oranı bugün itibariyle yüzde 21.43'e geriledi. Uzmanlar Eylül başlarında çok ciddi bir yağış olmadığı takdirde mevcut imkanlarla İstanbul'un su ihtiyacının karşılanmasının mümkün olmadığını söylüyor.

Hükümet, İSKİ ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin gereken önlemleri aldık açıklamalarına rağmen rakamlar İstanbul'un su kaynaklarının hızla tükendiği ve şehrin büyük su kesintilerinin kıyısında olduğunu gösteriyor.  

192 milyon metre küp stok var
İstanbul barajlarındaki su miktarı büyük bir hızla tükeniyor. İSKİ verilerine göre Pabuçdere Barajında doluluk oranı yüzde 8.77, Sazlıdere'de ise yüzde 10.82 civarında. Toplamda yüzde 20'ye yaklaşan su doluluk oranları,192 milyon metre küpe denk düşüyor. Ancak buharlaşma ve kullanım olanakları göz önünde tutulduğunda kullanılamayacak bu miktarın reel kaynağa dönüştürülebilir kısmı ise 100 milyon metreküpün biraz üzerine çıkıyor.

Melen ve Sakarya aktarımı yetersiz
İstanbul'un yaz aylarında daha da artmak kaydıyla günlük su tüketim miktarı ortalama 2.5 milyon metre küp civarında. Bu rakamlar İstanbul'un Ağustos ayının sonlarına doğru, Melen ve Sakarya suyundan elde edilen miktar 800 metre küplük suya bağımlı hale geleceğini gösteriyor. Ancak bu rakam, İstanbul'un günlük ihtiyacının üçte birinden biraz fazlaya denk geliyor.

Tüm bu rakamlar yetkililerin 'gerekli önlemleri aldık' açıklamalarına rağmen İstanbul'da su kesintilerinin kaçınılmaz olduğunu gösteriyor. Söz konusu nehirlerden daha fazla su taşımayı sağlayacak projelerin 2015'te bitecek olması İstanbul'un acil su ihtiyacına çözüm olamayacağını doğruluyor. Bu koşullarda İstanbul'un ancak sistemli su kesintileri sayesinde Eylül ayına kadar kadar yetecek bir stoğu bulunduğu gözüküyor.