Muğla Milas'ta tarihi kent ayaklanıyor

Muğla Milas'ta Euromos Antik Kenti'nde Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi tarafından yürütülen arkeolojik çalışmalar tüm hızıyla sürüyor

Muğla Milas'ta tarihi kent ayaklanıyor

Muğla Milas'ta Euromos Antik Kenti'nde Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi tarafından yürütülen arkeolojik çalışmalarda, antik kent agorasına ait yazıtlar bulgulandı. Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Arkeoloji Bölümü'nden Antik Euromos Kenti Kazı Başkanı Yrd. Doç. Dr Abuzer Kızıl antik kentin agorasını ayağa kaldırmak için tüm güçleriyle çalıştıklarını belirterek: 'Mevcut mimarı yapıların aslına uygun bir şekilde yerleştirilmesi için çalışıyoruz. Kazı ekibi agorayı ayağa kaldırabilmek için çalışmalara devam ediyor.' dedi. 

Euromos nerede?
Muğla'nın Milas ilçesine bağlı Selimiye Mahallesi'nde bulunan Euromos Antik Kenti,  İ.Ö. II. yüzyıla dek uzanan tarihiyle dikkat çekiyor. Kentte Zeus Tapınağı'nı çevreleyen duvar yapısının yanında, ağora ve tiyatro kazıları yürütülüyor. Şu ana kadar yürütülen tiyatro kazılarında soylulara ait bir seyir koltuğunun önemli bir tarihsel bulgu olduğunun altını çizen Yrd Doç Dr Abuzer Kızıl, kutsal alanı çevreleyen temenos duvarı etrafından da önemli buluntulara ulaşacaklarına inandıklarını söyledi. Agora'da yer alan yazıtların çözülmesiyle birlikte antik kentin sosyal hayatıyla ilgili ayrıntılara da ulaşma şansı genişlemiş olacak. 

Muğla Milas'da tarihi kent
Muğla'nın Milas İlçesi Selimiye köyünde yer alan Euramos Antik Kentine ait Agora'daki mimari öğelerin aslına uygun şekilde yerleştirileceğini ve turizme yeni düzenlemeyle birlikte açılacağını söyleyen Kızıl, 'Agora tıpkı tapınak gibi, Anadolu'nun iyi korunmuş elemanları izlenebilen ve düzen olarak hangi düzen olduğu rahatlıkla söylenebilen, sınırlarını bildiğimiz bir kült merkezidir. Agoradaki mevcut mimari elemanları en azından ait oldukları yerlere koyabilmeyi hedefliyoruz. Agorayı da mümkün mertebe ayağa kaldırarak arkeolojik açıdan agoranın nasıl olduğunu bilim dünyasına göstermek istiyoruz ve bu büyük bir önem arz ediyor.' şeklinde konuştu. 

Milas'ın taşı toprağı tarih
Muğla'ya bağlı Milas ilçesi özellikle Yunan-Helen kültürüne ait bulguların zenginliğiyle dikkat çekiyor. Bundan bir ay kadar önce de ilçedeki altyapı kazı çalışmaları sırasında, içinde 8 kişiye ait olduğu belirtilen insan kemiklerinin yer aldığı Roma dönemine ait bir mezarlık bulgulanmıştı. Altyapı çalışmaları, Müze'den gelen uzmanların kurtarma kazısı sonlanana kadar durmuş, mezardan çıkarılan altın küpe ve kolyeler ise, Milas Müzesi'ne teslim edilmişti.