Muğla Yatağan

Muğla Yatağan özelleştirmeleri Avrupa ve Dünya istatistiklerine girdi. EY'nin 2014 İkinci Çeyrek Satın Almalar raporuna göre, Kemerköy ve Yeniköy Santralleri özelleştirme bedelleriyle Avrupa'da birinci oldu

Muğla Yatağan

Uluslararası danışmanlık firması EY'nin 2014 İkinci Çeyrek Enerji ve Kamu Hizmetleri Birleşme ve Satın Almalar raporu açıklandı. Rapora göre Muğla Yatağan'da bulunan Yeniköy ve Kemerköy Santrallerinin 2.68 milyar dolarla özelleştirilmesi avrupa sıralamasında birinciliği elde etti. Yatağan Santrali ise 1.9 milyar dolarlık satış bedeliyle Avrupa dördüncüsü oldu. 

Muğla-Yatağan özelleştirmelerine tepki
Muğla-Yatağan santrallerinin özelleştirmelerine karşı yürütülen tepki de giderek büyüyor. Son olarak Atatürkçü Düşünce Derneği Genel Sekreter Yardımcısı Lütfu Kırayoğlu, Muğla Yatağan Yeniköy Elektrik Üretim ve Ticaret AŞ(YEAŞ) ve Güney Ege Linyitleri İşletmesi (GELİ) nin özelleştirilmesine tepki göstererek: 'Amaç yandaş şirketlere kendi birikim ve deneyimleri ile asla kuramayacakları tesisleri kazandırmaktır. Yatağan halkı buna izin vermeyecektir.' dedi.  

İşçiler Yatağan'da çalışmaya devam edecek
ÖYK'dan gelen onay kararı ile birlikte Muğla Yatağan Termik Santralini devralmaya hazırlanan Bereket Enerji Grubu Başkanı Ceyhan Saldanlı da, işçilerin işlerinden atılacakları endişesinin yersiz olduğunu açıkladı. aldanlı, şu ana kadar işçilerle ya da sendikalarla herhangi bir görüşme yapmadıklarını, ancak çalışanların işlerini kaybetmelerini istemediklerini belirterek: 'İnsanların İnsanların korktuğu gibi, istihdamla ve sendikalaşmayla ilgili birtakım sıkıntılar bizde asla olmaz. İşlerine devam edebileceklerini her zaman söylüyoruz.' şeklinde konuştu. 

Muğla-Yatağan nasıl özelleşti?
Yeniköy Yatağan Elektrik Üretim ve Ticaret A.Ş.'ye ait Yatağan Termik Santrali'nin, ihalede 1 milyar 91 milyar dolarlık en yüksek teklifi veren Elsan Elektrik Gereçleri Sanayi ve Ticaret A.Ş.'ye satışı Özelleştirme Yüksek Kurulu tarafından onaylanmıştı. Resmi Gazete'de yayınlanan karar göre ÖYK, santralin, Güney Ege Linyitleri İşletmesi tarafından kullanılar taşınır ve taşınmazların, 'varlık satışı' yöntemi ile ilgili maden ruhsat ve bu ruhsatların kapsadığı maden sahalarının işletme hakkını, Elsan'a verdiğini onayladığını duyurmuştu. 

Kararda, firmanın anlaşmadan doğan yükümlülükleri yerine getirememesi durumunda işletme hakkının bir milyar 90 milyon dolarlık teklifle Alarko Sanayi A.Ş.'ye, bu firmanın da yükümlülüklerini yerine getirmemesi durumunda bir milyar 32 milyon dolarlık teklifle işletme hakkının Konya Şeker Sanayi ve Ticaret A.Ş.'ye verilmesine karar verdi.