Mülteciler kiralık stokunu tüketti

Sınırda yaşanan çatışmalar ve sosyal hareketlilikle birlikte Türkiye'ye göç eden mülteci sayısındaki artış, İstanbul, Antep, Urfa ve Hatay'da kiralık ev talebinde patlamaya neden oldu

Mülteciler kiralık stokunu tüketti

Ülkenin güneydoğu sınırında yaşanan askeri-siyasi çatışmalar nedeniyle Türkiye'ye göç eden mülteci sayısının artışı, konut talebinde patlamaya yol açtı. Başta İstanbul olmak üzere, Gaziantep, Şanlıurfa ve Hatay'da kiralarda yüzde yüz oranında bir artış yaşanırken, kiralık ev bulmak neredeyse imkansız hale geldi. Hürriyet'ten Gülistan Alagöz'ün haberine göre,  mültecilerin bir kısmı hazırlanan 24 adet kampta hayatta kalmaya çalışırken, önemli bir bölümü de İstanbul, Urfa, Antep ve Hatay gibi şehirlerde, aileler şeklinde birleşerek ev aramaya başladı. Artan taleple birlikte bu şehirlerde ev arzı hızla tükenirken, uzmanlar kiraların yüzde yüze yakın bir oranda yükseldiğini kaydediyor.

Suriyeli mülteciler

İstanbul'un mülteci merkezleri
İstanbul Emlakçılar Odası Başkanı Nizamettin Aşa, Suriyeli mültecilerin İstanbul'daki yerleşim merkezlerini Esenler, Bağcılar, Güngören, Esenyurt ve Hadımköy olarak açıkladı. Bazı bölgelerde kiraların artış oranının yüzde 100'lere yaklaştığını belirten Aşa, geçen yıl ortalama 500-600 lira olan kiraların 900-1000 TL aralığına çıktığını belirtti. Mültecilerin Anadolu yakasında da özellikle Pendik, Kartal ve Üsküdar bölgesini tercih ettiğini söyleyen Altın Emlak Genel Müdürü Hakan Erilkun da, bu bölgelerde geçen seneye kadar 700 TL olan kira fiyatlarının 1000 TL'ye kadar yükseldiğinin altını çizdi.

Gaziantep'te kiralık ev sıkıntısı
Kiraların yüzde 30-50 arasında artış gösterdiği Gaziantep bölgesi ile ilgili bir açıklama yapan Gaziantep Tüm Emlakçılar Odası Başkanı Mehmet Aytaç da, Suriyeli mültecilerin özellikle Şahinbey ve Şehitkamil bölgesini seçtiklerini ve bu bölgelerde kiraların 600-1200 TL arasında değiştiğini söyledi. Urfa'da da sınıra yakın bölgelerde kiralık artış oranının yüzde 50'yi geçtiği vurgulanırken, Kırıkhan ve Reyhanlı gibi bölgelerde kiralık ev artışı yüzde 50'yi buldu.

Suriyeli kiracıya ev vermek
AFAD tarafından yapılan 26 Eylül tarihli açıklamaya göre son dönemlerde haftada ortalama 160 bin mülteci sınırı geçiyor. Şu ana kadar Türkiye'ye geçen Suriyeli sayısının 1.5 milyonu bulduğu tahmin edilirken, ev tutan Suriyeli sayısının ise 550 binlere dayandığı sanılıyor. Uzmanlar, yerli halkın Suriyeli göçmenlere ev vermeyi istemediği için fiyatların bu kadar yükseldiğini belirtiyor.