Multi’nin Blackstone’a satış süreci tamamlandı

Multi Corporation, ABD’li gayrimenkul şirketi Blackstone bünyesinde büyümeye odaklanacak

Multi’nin Blackstone’a satış süreci tamamlandı

04 Ekim 2013 / emlakwebtv
Multi Corporation’ın, Blackstone’a satış süreci tamamlandı. Multi Corporation, bundan böyle bir Blackstone portföy şirketi olarak, mali yönden güçlü, büyüme odaklı bir perakende platformu olarak Avrupa çapında faaliyet göstermeye devam edecek.

Multi Corporation, uluslararası platformlarda ödüllendirilmişti
1982 yılından beri bir şehri veya bölgeyi yeniden canlandırıcı etkiye sahip olan projeleriyle uluslararası takdir gören Multi Corporation, yenilikçi yaklaşımı, mimari kalitesi, sürdürülebilirlik ve çevreye duyarlılığı ile birçok kez ödüle değer bulundu. Aralarında Türkiye’den Forum İstanbul ve Marmara Forum, Almanya’da Forum Duisburg, Portekiz’de Almada Forum ve Rotterdam şehir düzenlemelerinin de yer aldığı projeler ICSC, ULI, MAPIC ve MIPIM gibi uluslararası platformlarda ödüllendirilmişti.

Multi, halen yılda 330 milyonun üzerinde ziyaret alan ve 5.200’den fazla mağaza, restoran ve ilgi noktasıyla yılda yaklaşık 3,2 milyar Euro’luk harcamanın yapıldığı 56 alışveriş merkezinin sahibi veya işletmecisi olarak faaliyet yürütüyor. Multi Corporation, yönetim ve yatırım şirketlerinde 500’den fazla çalışanı ile, en büyük alışveriş merkezi sahibi ve işletmecisi olduğu Türkiye başta olmak üzere 13 Avrupa ülkesinde varlık gösteriyor.

Dick van Well, yönetim kurulu başkanlığına getirildi
Yeni organizasyonda Multi’nin Danışma Kurulu eski başkanı Dick van Well Yönetim Kurulu Başkanı görevine getirildi. Heino Vink ve Mark van den Berg yönetim Kurulunda görevlerine devam edecekler. Jan Meines Danışma Kurulu başkanı olurken, kurulda aynı zamanda Blackstone Avrupa Gayrımenkul Faaliyetleri Direktörü Jonathan Lurie ve Robert Welanetz yeralıyor.

Caplan: “Blackstone ve Multi, geleceğe dönük büyüme ve genişleme fırsatlarını birlikte değerlendirecek”
Blackstone Avrupa Gayrimenkul Başkanı Ken Caplan, “Multi ekibinin, Blackstone ailesine katılmasından dolayı mutluyuz. Bu satın alma işlemi, portföyünde Avrupa’nın en yüksek kalitedeki perakende gayrimenkullerinden bazılarını bulunduran Multi’nin finansal pozisyonunu önemli ölçüde kuvvetlendirecek. Multi ekibi, perakende merkezlerinin hayata geçirilmesi konusunda muazzam bir geçmişe sahip. Bugüne kadar hem tüketicileri hem de dünyanın en çok tercih edilen şirketlerini çekerek, alışveriş yapmayı heyecanlı hale getiren mekanlar yaratmada mükemmel sonuçlar elde etti. Blackstone ve Multi, Avrupa perakende pazarında geleceğe dönük büyüme ve genişleme fırsatlarını birlikte değerlendirecek” dedi.

Yönetim Kurulu Başkanı olarak görevlendirilen Dick van Well de, “Gayrimenkul piyasasındaki konumuyla Multi’ye başarı hikayesini ilerletme fırsatı sağlayan Blackstone’un bir parçası olmaktan mutluluk duyuyoruz. Blackstone, uygulamalı yönetim aracılığıyla değer yaratmaya odaklanan ve yatırımı hedefleyen, dünyanın en iyi gayrimenkul yatırımcılarından birisidir” diye konuştu.

Yönetim Kurulu Üyesi Heino Vink ise, “Blackstone’un Multi’yi satınalması, şirketimizin yüksek yatırım değeri ile çalışanlarımızın müşteriye, kiracılara ve yatırımcılara değer katan yaratıcılığı ve azmini takdir ettiğinin göstergesidir. Portföyümüzü geliştirmek ve sahibi olduğumuz ve yönettiğimiz alışveriş merkezlerinin değerini artırmak ve buralarda tüketiciler için değer yaratamak üzere fırsat yaratmaya devam edeceğiz.” dedi.