Murat Kurum: 2016'nın olumsuz etkileri geride kaldı

Emlak Konut GYO Genel Müdürü Murat Kurum, Türkiye ekonomisi ve gayrimenkul sektörünün, 2016 yılının olumsuz etkilerini büyük ölçüde atlattığını söyledi.

Murat Kurum: 2016'nın olumsuz etkileri geride kaldı

Emlak Konut Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı Genel Müdürü Murat Kurum, Türkiye ekonomisi ve gayrimenkul sektörünün 2016 yılının olumsuz etkilerini ardında bıraktığını söyledi. Avrupark Hayat projesinin lansmanında gazetecilere önemli açıklamalarda bulunan Kurum, 2017 yılının, geçen yılın olumsuz eğiliminin atlatılması anlamında önemli bir gelişim sürecine tanıklık ettiğini dile getirdi. 

2016'nın olumsuz etkisi geride kaldı

2016 yılında yaşanan ve gerek ekonomiyi gerekse gayrimenkul sektörünü olumsuz yönde etkileyen sorunların 2017 yılı itibarıyla büyük ölçüde aşıldığını dile getiren Emlak Konut GYO Genel Müdürü Murat Kurum: "2016'nın sorunları büyük ölçüde arkada kaldı..." dedi. Kurum, Türkiye olarak dünyadaki gelişmeler de göz önüne alındığında önemli bir gelişim kat edildiğini, bunun en somut göstergesinin de ikinci çeyrek dönemde yüzde 5.1 büyüyen ülke ekonomisi olduğunu belirterek: " Bunun bir diğer ifadesi de geçtiğimiz günlerde açıklanan konut satış rakamları oldu. 2017 Eylül ayında bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 28,8 oranında artarak 140.298 oldu. Yılın kalan bölümünde de bu olumlu tablonun devam edeceğine inanıyoruz..." şeklinde konuştu. 

Büyüyen ekonomiye paralel olarak düzenli şehirleşme ihtiyacı

Murat Kurum, Türkiye'nin büyüyen ekonomisi ve artan refah seviyesine paralel olarak, düzenli şehirleşme ihtiyacının da yükseldiğini ve bu perspektiften İstanbul'un yeni ulaşım hedefleri, kentsel dönüşüm yatırımları ve sermaye açısından her geçen gün önemi artan bir metropol haline geldiğini söyledi. İstanbul'un Doğu-Batı aksındaki büyümesine de dikkat çeken Kurum: "Diğer taraftan İstanbul, Üçüncü Havalimanı, Yavuz Sultan Selim Köprüsü ve yapımı planlanan Kanal İstanbul ile Kentsel Dönüşüm atağı ile kuzeye doğru büyüme eğilimi gösteriyor. Bu açıdan Emlak Konut olarak gelişim akslarında yeni projeler üretilmesinde rol oynuyoruz..." şeklinde konuştu. 

Mega projeler komşu yeni bir konut yatırımı: Avrupark Hayat

Avrupark Hayat projesinin, Emlak Konut'un İstanbul'un gelişen bölgelerinde proje uygulama politikasının en önemli parçalarından biri olduğunun da altını çizen Murat Kurum: Avrupark Hayat’ projemizle beraber 3. Havalimanı, Kuzey Marmara Otoyolu ve bölgeye değer katan 160 bin metrekarelik Hayatpark gibi önemli projelere komşu olan bölgenin daha modern bir çehreye kavuşacağına inanıyorum." dedi. Kurum, örnek şehircilik anlayışıyla planlanan bölgede Avrupark Hayat da dahil olmak üzere geliştirilen projelerde bugün 976 adedi ticari ünite  olmak üzere 8 bin 634 bağımsız bölüm ürettiklerini de belirterek: "Yine bu projelerimiz kapsamında 2 lise, 5 ilköğretim okulu, 5 kreş 3 sağlık tesisi ve 3 de cami tamamlamış olacağız..." şeklinde konuştu.