Murat Kurum: Yılda 600 bin yeni konut açığı oluşuyor

Emlak Konut GYO Genel Müdürü Murat Kurum, dış kente göç eğiliminin sürdüğü Türkiye'de her yıl 600 bin adet yeni konut açığının oluştuğunu söyledi

Murat Kurum: Yılda 600 bin yeni konut açığı oluşuyor

Emlak Konut GYO Genel Müdürü Murat Kurum, Türkiye'de her yıl 600 bin adet yeni konut ihtiyacının oluştuğunu söyledi. Türkiye'deki kentleşme oranının Batılı ülkelere kıyasla çok düşük düzeyde kaldığını belirten Kurum: "Dış şehre göçler sürüyor..." açıklamasını yaptı.

Her yıl 600 bin konut açığı oluşuyor

Türkiye'nin genç nüfusunun en büyük değeri olduğunu ve dış göç eğiliminin her yıl 600 bin yeni konut açığı oluşturduğunu belirten Kurum: "Türkiye'de inşaat sektörünün önü, bu eğilim nedeniyle asla kapanmaz..." dedi. Murat Kurum, riskli yapıların hepsinin acil biçimde dönüşmesi gerektiğini ve bunun da oldukça uzun bir zamana yayılacağını vurgulayarak: "Yalnızca 5 milyon konutun dönüşümünü baz alsak ve bunun yılda 200-300 binini yenilesek bile, 15 ya da 20 seneye yayılır." ifadelerini kullandı.

Sanayileşmenin inşaata ihtiyacı var

İnşaat sektörünün Türkiye ekonomisi açısından büyük önem taşıdığına da dikkat çeken Kurum: "Sanayileşecekseniz bile bu sanayileşmeyi ancak inşaat ile yapabilirsiniz. Binayı inşaatla yapacaksınız, yolu inşaatla yapacaksınız, yeni bir şehri, altyapıyı yine inşaatla yapacaksınız. Bunlar, inşaatla iç içe olması gereken alanlardır..." şeklinde konuştu. Murat Kurum, Firmanın aktif büyüklüğünün yaklaşık 19.5 milyar TL olduğunu ve 2003 ile 2017 arasında yaklaşık 127 bin bağımsız bölüme imza attığını da vurguladığı açıklamasında:

"Bu işlerin total değeri 60 milyar civarında. Türkiye'de yeni yapılan konutların yaklaşık yüzde 10'unu TOKİ'ye, alt gelirle birlikte yapıyoruz. Sektörün alt ve üstünü yönlendriren ve sektöre yenilikler getirmeyi hedefleyen bir yapıdayız.." şeklinde konuştu.