Musul şantiyeleri tahliye edildi

Musul kentinde yaşanan askeri gerilim, bölgede faaliyet gösteren Türk inşaat şirketlerini olumsuz yönde etkiledi. Musul bölgesindeki tüm şantiyeler boşaltıldı

Musul şantiyeleri tahliye edildi

13 Haziran 2014/Emlakwebtv
IŞİD'in Kuzey Irak'ta başlattığı siyasi-askeri hareketlilik, gözlerin Kuzey Irak'ta faaliyet gösteren Türk inşaat şirketlerine çevrilmesine neden oldu. Kuzey Irak'ta 500 milyon dolar değerinde yatırımı bulunan Marmara Mühendislik ve Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Vehbi Orakçı, Musul'daki tüm firmaların tahliye edildiğini söyledi. 

Hürriyet Gazetesi'nden Gülistan Alagöz'ün haberine göre geçtiğimiz yıl Irak'ta 65 proje üstlenen Türk inşaat şirketleri, Musul dışındaki bölgelerde şimdilik çalışmalarına devam ediyor. Bu şirketler arasında Erbil'de 2 milyar dolar büyüklüğünde 4 inşaat projesini hayata geçiren Enka İnşaat ve üçü Kerbela kentinde, bir tanesi de Basra'da olmak üzere toplam 500 milyon dolarlık yatırıma sahip Marmara Mühendislik ve Yapı bulunuyor. Marmara Mühendislik adına bir açıklama yapan Yönetim Kurulu Başkanı Orakçı, Musul bölgesindeki şantiyelerin tahliye edildiğini, buna karşın diğer şehirlerde çalışmaların sürdüğünü belirtti. Orakçı, bölgeye inşaat malzemesi taşıyan tırların da güvenlik gerekçesiyle bekletildiğini duyurdu.