Müteahhit düzenlemesi yolda

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın müteahhitlik yasasında yapmayı düşündüğü değişiklikle, yeterlilik belgesine sahip olmayan müteahhitlerin, yurt içi ve yurt dışında proje geliştirmesinin önüne geçilecek

Müteahhit düzenlemesi yolda

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı müteahhitlik yasasında yapmayı düşündüğü değişiklikle, Türkiye'de faaliyet gösteren müteahhitlere 'yeterlilik belgesi' zorunluluğu getirmeye hazırlanıyor. Düzenleme hayata geçerse, ülkede çalışmakta olan 300 bin müteahhitin en az yüzde 10'unun çalışmalarını durdurması ve meslekten men edilmesi bekleniyor. 

Çalışmalarını durdurmak zorunda kalacak müteahhitler arasında, iş kusuru işlediği saptananlar ya da dolandırıcılık yapanlar da yer alacak. Diğer taraftan, Çevre Bakanlığı düzenlemesi kayıt altında bulunan müteahhitlerin eğitime tabi tutulmasını zorunlu hale getirecek. 2 ay içerisinde Meclis'e gelmesi beklenen tasarıya göre, teknik ve mali yeterlilikler de müteahhitlik faaliyetlerinde bir kriter olarak belirlenecek ve yeterlilik belgesine sahip olamayan müteahhitler, yurt içinde ve yurt dışında faaliyet gösteremeyecek.