Müteahhitler Birliği'nden Irak'a yatırım çağrısı

Türkiye Müteahhitler Birliği Başkanı Mithat Yenigün, Türk müteahhitlerini Irak'a yatırım yapmaya çağırdı

Müteahhitler Birliği'nden Irak'a yatırım çağrısı

Irak'ta 'ara dönem' yaşandığına dikkat çeken Türkiye Müteahhitler Birliği Başkanı Mithat Yenigün, Türk müteahhitlerini Irak'a yatırım yapmaya çağırdı. Yenigün, Irak'a yönelik finansman desteğinin sektöre olumlu bir destek sunacağını vurgulayarak:

'Bugünkü geçici ara dönemde Irak'a sağlanacak finansman desteği, hem ikili ilişkilerimizin gelişmesine olumlu katkı yapacak hem Irak'ta iş yapan üyelerimizin projelerinin devamını sağlayacak ama en önemlisi, iki ülke arasındaki ticaret sebebiyle yine ülkemize geri dönecektir.' ifadesini kullandı.

Irak verimli bir ülke
Irak'ın müteahhitlik sektörü açısından her zaman verimli bir ülke konumunda bulunduğunun altını çizen Yenigün, 2013 yılı içerisinde Irak'ta düzenlenen iş tutarının da 2.5 milyar dolar seviyesinde gerçekleştiğini açıkladı. Sektörün 2015 için büyüme tahminleri ve beklentilerini de paylaşan Yenigün, 2013 yılında yurtdışında 32 milyar dolarlık sözleşme imzaladıklarını, bu tutarın geçen yıl 22,5 milyar dolar düzeyinde gerçekleştiğini söyledi. 

Buna karşın pes etmeyeceklerini ve başka pazarlar bulacaklarını belirten Yenigün, "2015 yılında 22,5 milyar doları 35 milyar doların üzerine çıkarmalıyız" diye konuştu.