Müteahhitler itibar mı kaybediyor?

Torun Center'da yaşanan asansör kazasının ardından inşaat sektörü ve iş kazaları ile ilgili bir rapor hazırlayan Kalkınma Bakanlığı, kalitesiz yapılaşmanın müteahhitler için itibar kaybı doğurduğunu yazdı.

Müteahhitler itibar mı kaybediyor?

Kalkınma Bakanlığı'nın, Torun Center-Asansör kazasının ardından hazırladığı Özel İhtisas Komisyonu inşaat sektörü raporunda TOKİ de dahil tüm inşaat projelerinin denetlenmesi önerisi dikkat çekti. Hürriyet'ten Erdinç Çelikkan'ın haberine göre, rapor, kapsam dışında tutulan tüm projelerin denetim kapsamına anılmasını önerdi. 

Müteahhitlik sektörünün itibar kaybediyor
Raporda Başbakan Yardımcısı Ali Babacan tarafından da eleştirilen hızlı ama kalitesi tartışmalı projelere dikkat çekilirken, kalitesiz yapılaşmayla birlikte Müteahhitlerin ciddi bir itibar kaybı ve imaj erezyonu gibi önemli bir sorunun muhatabı olduğu belirtildi. Raporda: 'İhalelerde kıyasıya fiyat kırma yarışı ve kalitesiz yapı üretimi, nitelikli iş yapan firmaların giderek artan oranda piyasadan dışlanması sonucunu doğurmuştur. Müteahhitlik sektörüne girişti hiçbir asgari koşulun bulunmayışı, sektörde yaşanan imaj erozyonunun temel nedenlerinin başında gelmektedir.' ifadelerine yer verildi.

İnşaat Kazaları

 

300 bin müteahhit sorunlu
Rapor, sektörde yeterliliğe sahip olmayan müteahhit sayısının 300 bin civarında olduğunu da dikkat çekti. Yapılara ilişkin değerlendirme kriterinin yalnızca taşıyıcı sistemin dayanıklılığı açısından göz önünde bulundurulmasını hata olarak niteleyen Özel İhtisas Raporu, bunun yanında yapıya ait sağlık, güvenlik, çevre ve enerji verimliliği gibi unsurların da göz önünde bulundurulmasını önerdi. Rapor ayrıca Yapı Denetimiyle ilgili olarak da: 'Yapı denetimi inşaat ruhsatı alınmasından başlayıp yapı kullanma izni alınıncaya kadar geçen süreçte aralıksız tüm süreci kapsamalıdır.' ifadelerine yer verdi.