Müteahhitlerden Fikirtepe çağrısı: Sorunlu adalara biz de talibiz

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın Fikirtepe'de çözüme kavuşamayan adalara müdahalesinden sonra müteahhitlerden de "sorunlu adalara biz de talibiz" açıklaması geldi

Müteahhitlerden Fikirtepe çağrısı: Sorunlu adalara biz de talibiz

Fikirtepe'de aradan geçen uzun yıllara rağmen anlaşmanın sağlanamadığı adalara Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın ardından müteahhitlerden de çözüm iradesi geldi. Müteahhitler "sorunlu adalara biz de talibiz" çağrısı yaptı.

Bakanlıktan sonra müteahhitler de devrede
Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın Fikirtepe'de anlaşma sağlanamayan adalara yönelik müdahalesi sonrasında müteahhitler de, çözüm için inisiyatif alabileceklerinin işaretini vermeye başladı. Teknik Yapı Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Nazmi Durbakayım, Fikirtepe'de sorun yaşayan şirketlerin projelerinin bakanlık tarafından devralındığını ve Kiptaş ile İller Bankası'nın bölgede 3 proje yapmaya başladığını hatırlatarak: "Biz ve birkaç güçlü firma Fikirtepe için elimizi taşın altına koymaya hazırız. Bir yapı adasında hak sahiplerinin yüzde 80'i anlaşmışsa, biz de dönüşüme talibiz. Fikirtepe'de ne kadar alan varsa hepsine bile talip olabiliriz..." ifadelerini kullandı. 

Fikirtepe'nin yatırım değeri: 18 milyar dolar
Durbakayım, Sabah'a yaptığı değerlendirmede  Fikirtepe'nin yatırım değerinin 18 milyar dolar olduğunu ve 35 bin konut ile 2.500 ticari alanı kapsayan inşaat çalışmalarının devam ettiğini belirterek:

"15 civarında adada sorun yaşanıyor. Semt biraz yamalı bohça gibi başladı ancak sonu iyi olacak. 2 - 2.5 sene kaybedildi burada. Bu ise  kendi hacmini düşünmeden Fikirtepe'ye giren firmalardan kaynaklandı..."

2017 konut satış hedefi: 1.5 milyon konut
2016 yılında firmaların kar amacıyla değil, projeleri sorunsuz biçimde tamamlama amacıyla faaliyet gösterdiğine de dikkat çeken Durbakayım faizlerin alt seviyelere düşmesiyle birlikte 2017 yılı konut satış rakamlarının 1.5 milyonu bulacağını söyledi...