Müteahhitlerin yeni gözdesi ‘Büyükkarıştıran’

Lüleburgaz’a bağlı Büyükkarıştıran, İstanbul’lu müteahhitlerin keşfettiği yeni bölge oldu. Müteahhitler bölgede arsa yatırımı yağarken, Büyükkarıştıran Belediye’si Kuzey Kent projesini planladı

Müteahhitlerin yeni gözdesi ‘Büyükkarıştıran’

14 Haziran 2013 / Bülent Yoldaş / Posta Gazetesi

İstanbul’un Avrupa’ya açılacak kapısı gözüyle bakılan Lüleburgaz’ın Büyükkarıştıran bölgesi İstanbullu müteahhitlerin ilgi alanına girdi. İstanbullu müteahhitler Büyükkarıştıran’da arsa yatırımlarına başlarken, Büyükkarıştıran Belediyesi de 66 Hektarlık alanda Kuzey Kent Projesi’ni planladı. İstanbullu müteahhitlerin arsa yatırımlarının büyük bölümü Kuzey Kent Projesi alanı içinde kalıyor.

Limana yakınlığı nedeniyle bölgenin yük aktarma lojistik alanında da şanslı bir bölge olduğunu belirten Büyükkarıştıran Belediye Başkanı Lütfü Karaman, “Büyükkarıştıran hem TEM yakın hem de E-5 üzerinde.  İstanbul’a ise 120 kilometre mesafede.  Yapılacak olan Kanal İstanbul projesine 60,  3. Boğaz Köprüsü’ne ise 50, kilometre mesafede yer alıyor. Sanayinin de İstanbul’dan çıkacak olması, bölgenin lojistik merkezi haline gelmesi bölgeyi çok değerli hale getiriyor. Gelecekte İstanbul’un Avrupa'ya açılan kapısı olacak bölgede gayrimenkul fiyatları 5-10 yıl içinde çok fazla artacak. Karıştıran yakın gelecekte ciddi bir gelişme kaydederek ikinci Çerkezköy olacak” diye konuştu. Bütün bu gelişmelerin bölgede konut ihtiyacı oluşturacağını kaydeden Karaman,  önlerindeki 5 yıla hazırlanmak için eski Karıştıran’ı bozmadan Kuzey Kent projesini planladıklarını anlattı.

15 bin kişilik yeni kent

Çorlu ile Lüleburgaz arasında yeni bir kent kurulacaksa böyle bir projeye ihtiyaç duyulacağını aktaran Karaman, geçen yıl planlarına başladıkları Kuzey Kent projesinin çevre yolu ile birlikte 66 hektarlık  bir alanı kapsayacağını söyledi. Karaman projeyle ilgili şu bilgiyi verdi: “Biz su ve kanalizasyon gibi alt yapı çalışmalarını bitirdik. Müteahhit ise vatandaşın arazisinde kat karşılığı proje yapacak.  İstanbullu 4-6 müteahhitle görüşüyoruz.” Projenin yüzde 50’sinin bu firmalar tarafından yapılacağını anlatan Karaman, bölgede şu anda konutların metrekare satış fiyatı bin TL civarında olacağını kaydetti. Belediye olarak biz bu yıl okul, cami ve kültür tesislerinin yapımına başlayacaklarını açıklayan Karaman, emsalin 1.5 olacağı proje de 57 adet yüksek ve  350 adette alçak katlı bina olacak. Bittiğinde Trakya'da kişi başına en fazla yeşil alanın düştüğü bir bölge olacağı Kuzey Kent’te 15 bin yaşayacak.” Karaman, şu anda Karıştıran’da 7 bin kişinin yaşadığını aktardı.

Hızlı tren geliyor

Hızlı treninde bölgeden geçeceğini anlatan Karaman, İstanbul’la arasındaki mesafeyi 35 dakikaya indirecek projede ilk kazmanın vurulmasının ardında fiyatların 1 yıl içinde bile değişeceğini aktararak, “Şu anda bölgede arsaların metrekare fiyatı 30 dolar ile 100 dolar arasında değişiyor. Bölgede lojistik alanları, konut alanları,  sanayi alanları da imarlı” dedi. Karaman, bölgede yeni Organize Sanayi Bölgesi kurulduktan  sonra gelecek olan nüfusa 5 bin nüfusa  göre de ikincil genişleme alanlarının belirlendiğini söyledi.