Mütekabiliyet konut stoğunu eritecek

Nizamettin Aşa; “Son 5-6 aydır inşaat sektöründe durgunluk daha net hissediliyor. Mütekabiliyet eldeki stokların satılabilmesi için çıkarıldı” dedi

Mütekabiliyet konut stoğunu eritecek

12 Temmuz 2012

İnşaat sektöründeki gelişmelerle ilgili bilgi veren İstanbul Emlakçılar Odası 2. Başkanı Nizamettin Aşa, konut sektöründe bir durgunluk olduğunu belirterek, “Son 5-6 aydır bu durgunluk daha belirgin şekilde hissediliyor. Mütekabiliyet bir noktada bunun için, yani eldeki stokların satılabilmesi için çıkarıldı” dedi.  Aşa, “İstanbul için 300 bin civarında bir yabancı alıcı kitlesinin mütekabiliyeti beklediği, bunların özellikle körfez ülkelerinden olduğu tahmin ediliyor. Bu kitlenin son dönemde satılamayan lüks konutları alacağı öngörülüyor” diye konuştu.
İnşaatın 2012’nin ilk çeyreğinde yüzde 2,8 büyümeyle ilk defa genel büyümenin altında kaldığına dikkati çeken Aşa, bunun doğal bir gelişme olduğunu söyledi. Devamlı, markalı konut projesi yapıldığını dile getiren Aşa, emlak ve konut piyasasının sadece markalı konuttan oluşmadığını, tam aksine, bunların toplam sektörün yüzde 20’sini geçmediğini belirtti. Aşa, “Yüzde 20’yi emsal alıp da fiyat bu derseniz olmaz. Yüzde 80’i yok sayıyorsunuz. Küçük inşaat müteahhitlerin yok sayan bir piyasa oluştu” dedi.

-”Mütekabiliyet sektördeki durgunluğa ilaç olacak”-
Mütekabiliyet konusuna dikkati çeken Aşa, şunları kaydetti: ”Mütekabiliyet yasalaştı ama henüz uygulamaya geçmedi, daha düzenlemeler yapılamadı. Mütekabiliyet sektördeki durgunluğa bir ilaç olacak. İstanbul için 300 bin civarında bir yabancı alıcı kitlesinin mütekabiliyeti beklediği, bunların özellikle körfez ülkelerinden olduğu tahmin ediliyor. Bu kitlenin son dönemde satılamayan lüks konutları alacağı ön görülüyor.

Bu lüks konutların metre karesi de 5 bin liradan aşağı olmadığına göre, mütekabiliyet önemli bir potansiyel barındırıyor. Gerek kentsel dönüşüm gerekse mütekabiliyet konusunda vatandaş da müteahhit de fırsatçı bir yaklaşım içinde. Bunun için çok fazla uzlaşı sağlanamıyor. Piyasada bir çatışma söz konusu. İki taraf da fırsatçılık içinde ’ben daha çok kazanıyım’ düşüncesinde.
Müteahhit vatandaşa daha az vermeye çalışıyor. vatandaş da bir koyup üç alma peşinde. Bundan dolayı şuanda çok fazla bir netice alınamadı. Bu anlamda devletin daha baskıcı ve belirleyici olması gerekiyor. İstanbul’da 4 milyona yakın konut bulunduğu ve bunun yüzde 55’inin sağlıksız bina olduğu söyleniyor. Nereden bakarsanız 2 milyon civarında bir kontun yeniden yapılması söz konusu olacak. İlk etapta bunun yüzde 10’unun düşünseniz 200 bin konut yapar.” -”Bu yıl sonuna kadar 500 bin binanın yenilenmesi söz konusu”- Kentsel dönüşümle ilgili yasayı yeterli bulduğunu anlatan Aşa, bu konuda önemli olanın uygulama safhası olduğunu belirtti.