Mütekabiliyet meyvesini 2013’te verecek

GYODER Başkanı Işık Gökkaya, Mütekabiliyet Yasası’nın meyvelerini 2013’te vereceğini söyledi

Mütekabiliyet meyvesini 2013’te verecek

01 Eylül 2012 / emlakwebtv

Yabancıya gayrimenkul satışının önündeki engelleri kaldıran ve yabancıya mülk satışında ülke sayısını artıran Mütekabiliyet Yasası’nın meyvelerini 2013’ün 2. Çeyreğinden sonar vermesi bekleniyor. Mütekabiliyet Yasası’yla birlikte İstanbul’a Körfez ve Orta Doğu ülkelerinden talep gelmeye başladı. Ağırlıkla İstanbul ve Bursa’da konut almayı seçen Arapların daha çok lüks ve büyük metrekareli konutları tercih ettiği ifade ediliyor. Mütekabiliyet Yasas’ndan once Türkiye’den konut almaları önünde engel olmayan Avrupalılar’ın tercihi ise kıyı kentleri olmaya devam ediyor.
Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı Derneği (GYODER) Başkanı Işık Gökkaya, Hollandalı ve Almanların da aralarında bulunduğu Avrupalılar'ın daha çok kıyı bölgeleri, Körfez ve Orta Doğu ülkelerinden gelenlerin ise İstanbul ve Bursa'yı tercih ettiğini söyledi.
Gökkaya, şimdiye kadar Türkiye'de mülk edinme imkanı bulamayan Körfez ve Orta Doğu ülkelerinden vatandaşların mütekabiliyet ile birlikte istikrarı ve yakınlığı dolayısıyla Türkiye'yi tercih ettiğini, bu ilginin artarak devam edeceğini belirterek, İstanbul'daki alımlar için görüşmelerin başladığını bildirdi.
Körfez ve Orta Doğulular'ın İstanbul'da daha çok lüks konutlara yöneldiğini ifade eden Gökkaya, Türkiye'de lüks proje eksiği bulunduğunu, orta vadede Araplar'a yönelik projeler geliştirileceğini düşündüğünü kaydetti.
Boğaz'daki köşk ve yalıları soranların da bulunduğuna dikkat çeken Gökkaya, “Araplar büyük ve lüks konutlar seviyor. Türkiye'de yabancıya, zenginlere yönelik projelere ihtiyaç olduğu için zengin yabancıyı çekecek büyük projeler üretmemiz gerekiyor” dedi
Mütekabiliyetin, sektördeki etkisinin 2013 yılının ikinci çeyreğinden sonra göstereceğini kaydeden Gökkaya, şimdiye kadar gayrimenkul sektörü vasıtasıyla Türkiye'ye yıllık ortalama 2,5 milyar dolar sermaye girdiğini, bu yasayla 2013 yılından sonra rakamın yıllık 4-5 milyar dolara çıkacağını tahmin ettiklerini kaydetti.