Mütekabiliyet Yasası otomotiv sektörünü uçurdu!

Türkiye’den yabancıların konut satın almasını kolaylaştıran Mütekabiliyet Yasası, gayrimenkulün yanı sıra otomobil kiralama sektörünü de uçurdu. Barkın Pınar, en gözde modellerin ise BMW 5 ve 3 serisi olduğunu söylüyor

1 Temmuz 2014/ Emlakwebtv     Haber: Elif Akın
Yabancıların Türkiye’den konut edinmesinin önünü açan Mütekabiliyet Yasası, gayrimenkul kadar otomotiv sektörünü de etkiledi. Son altı aydır özellikle otomobil kiralayan yabancıların sayısında artış olduğunu söyleyen Kosifler Oto Satış Müdürü Barkın Pınar, en çok BMW’nin 5 ve 3 serisinin tercih edildiğini belirtiyor.

Kiralamada şu an toplam 200 bin adet araç olduğunu ve buna her yıl 150 bin civarında otomobilin eklendiğini dile getiren Pınar, kiralama sektörünün Türkiye’de gelişmeye açık olduğunu vurguluyor.

En çok kiralama talebi Araplardan geliyor
Müşterileri arasında Arap, Rus, Alman ve İngilizlerin ağırlıkta olduğunu belirten Pınar, bu kişilerin daha çok gelişmekte olan bölgelerden konut aldıklarını söylüyor.

Expatlar gelişmiş bölgeleri tercih ediyor
Türkiye’ye otomotiv, tekstil, turizm alanlarında çalışmaya gelen expatların da araç kiralamayı tercih ettiklerini vurgulayan Barkın Pınar, bu kişilerin ise Anadolu yakasında Bağdat Caddesi ve çevresinde, Avrupa yakasında da Bomonti, Feriköy ve Çağlayan’da ikamet ettiklerini belirtiyor.