Mütekabiliyette acentelere dikkat

Sabah Gazetesi’nden Dilek Taş’ın haberine göre, sektör temsilcileri yabancı acenteler konusunda dikkatli olunması uyarısında bulunuyor

Mütekabiliyette acentelere dikkat

4 Haziran 2012

Mütekabiliyet Yasası’nın mecliste onaylanmasının ardından, yabancı yatırımcıların gözü Türkiye emlak piyasasına döndü. Sektör uzmanları ise, sürecin başlamasının ardından Türkiye’de faaliyet göstermeye başlayan acenteler hakkında dikkatli olunması konusunda uyarıyor. Acenteler ile imzalanacak anlaşmalardaki garanti maddelerinin önemine dikkat çekiyorlar.
Sabah Gazetesi’ndeki 3 Haziran tarihli Dilek Taş’ın haberine göre, mütekabiliyetten önce yabancılara 180'e yakın satış yaptıklarını söyleyen Ukra İnşaat CEO'su Kürşat Tuncel, "Körfez, Türki Cumhuriyetler ve Rusya'da yapılacak satışlar için yurtdışında acentelik anlaşması imzalıyorsunuz. O şirketler sizin adınıza satış yapıyor. Ancak o insanlara ne taahhüt ettiğinize dikkat edin. Acente ortadan kaybolursa o ülkelerde muhatap bulamayabilirsiniz" diye konuştu. Tuncel, yetkili acenteliklerden çok organik bağı olan şirketlerle çalışılmasını önerdi. 

'Kendi teşkilatınızı kurun' 
Sur Yapı Yönetim Kurulu Başkanı ve aynı zamanda Konut Geliştiricileri ve Yatırımcıları Derneği (KONUTDER) Yönetim Kurulu Üyesi Altan Elmas ise birkaç konut şirketinin biraraya gelerek Körfez ülkelerinde kendi satış teşkilatlarını oluşturacağı modeller üzerinde çalıştıklarını açıkladı. Artaş İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Süleyman Çetinsaya ise, "İşbirliği yapmak isteyen ve karşılıklı ofis açmak isteyen şirketler var. Bunları dikkatle inceliyoruz" şeklinde konuştu. 

"İstanbul’a davet ettik"
Ant Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Okay ise "Bizimle bağlantıya geçen yabancı satış acenteleri oldu. Orada satış yapmak yerine, 'projeyi burada gelip görsünler, anlaşmayı burada imzalayalım' dedik. Acente de müşterileri İstanbul'a getirip projemizi yerinde görmelerini sağlayacak. Bu şekilde satışlar daha garanti oluyor" dedi.
Rusya'da 20 yıllık deneyimiyle belli bir müşteri portföyüne sahip olduklarını da söyleyen Okay, "Daha önce bize başvuran 30'a yakın müşterimizle Mütekabiliyet Yasası'nın çıkmasından sonra iletişime geçtik. Önümüzdeki ay onlar da gelip alım yapacak" diye konuştu.

"Oturma iznini kolaylaştırır"
ASTAY İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Mesut Toprak da ev alanlara oturma izni verilmesinin pazarı daha da canlandıracağına dikkat çekti. Toprak şöyle konuştu: "Şirket kurarak emlak alan insanlar bizim portföyümüzde vardı. Bu şekilde 70'ye yakın yabancıya projemizden ( 16-9 İstanbul) daire satmıştık. Mütekabiliyet tabi ki bu süreci hızlandırır ama kimse kapıda yığılmış beklemiyor. Oturma izni de verilirse sistem çok daha iyi işler."
Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar, geçtiğimiz günlerde oturma izniyle ilgili konuyu İçişleri ve Dışişleri Bakanlıkları'na aktardıklarını ve çalışma başlatıldığını açıklamıştı.

"138 satış yaptık"
Ali Ağaoğlu, projelerinde satışların iyi gittiğini söyleyerek yasanın çıkmasından sonra 138'e yakın konut sattıklarını, 850'ye yakın kişinin de kaparo vererek sırada beklediğini kaydetti. Ağaoğlu, bu müşterilerin tamamının Körfez ülkelerinden olduğunu da sözlerine ekledi.