Mutfak ve banyo ürünlerinde kritik değer: İşlevsellik

Grohe-TNS işbirliği ile gerçekleştirilen araştırma, Türk tüketicisinin banyo ve mutfak seçiminde işlevselliği ön planda tuttuğunu gösterdi

Mutfak ve banyo ürünlerinde kritik değer: İşlevsellik

Grohe'nin TNS işbirliği ile gerçekleştirdiği araştırma, Türk tüketicisinin banyo ve mutfak seçimindeki eğitilimlerini mercek altına aldı. Araştırmaya göre, banyo ve mutfak değişimlerindeki ürün seçimlerinde en etkili olan faktör "işlevsellik" oldu. Diğer taraftan Türk tüketicisinin değişim kararını belirleyen ana nedenin "eskime" olduğu ortaya çıktı.

Grohe-TNS banyo-mutfak seçimi araştırması
Türkiye genelinde yüksek nüfusa sahip 18 ilde toplam 1.551 kişi üzerinde gerçekleştirilen araştırmaya göre 25 yaş üzerinde bulunan ve banyolarını değiştirme kararı alanların yüzde 30'u kullanım kolaylığı, yüzde 25'i ise işlevselliği ön plana çıkardı. Model ve tasarımı önemli bulan denek oranı ise yüzde 25 düzeyinde gerçekleşirken, garanti süresini dikkate alan kullanıcı oranı ise yüzde 20 düzeyinde kaldı.

Banyolarımızı neden değiştiriyoruz?
Araştırmada masaya yatırılan bir diğer soru da, mutfak ve banyo değiştirme kararında etkili olan kriter oldu. Bu soruya verilen yanıtlarda da 25 yaş üzeri katılımcıların yüzde 33 oranında eskime-kırılma, yüzde 30 oranında da "yeni eve uygun" bir model belirleme kaygısının etkili olduğu ortaya çıktı. Diğer taraftan yüzde 22'lik kesimin modası geçmiş ürünlerden vazgeçme eğilimi taşıdığı belirlendi.

Mutfak ve banyo ürünlerinde kritik değer: İşlevsellik

Hangi tip banyoları tercih ediyoruz?
18 yaş üzeri kadın ve erkek tüketicilerin tercihlerinin sorgusundan ise yüzde 37 oranı ile otomatik banyo tiplerinin tercih edildiği sonucu çıktı. Diğer taraftan cosmopolitan tipi tercihler yüzde 36 ve contemporary tercihler ise yüzde 28 düzeyinde oldu. 

Bir diğer ilgi çekici sonuç ise, araştırmaya katılan 10 kişiden 8'inin banyoyu kişisel ihtiyaçların karşılanması amacıyla kullandığının ortaya çıkması oldu. Banyonun keyif amacıyla kullanılma eğilimi ise kadınlarda daha yaygın olarak görüldü.