Müzeden havuzlu villaya dönüşümde pürüz çıktı

Boğaziçi İmar Müdürlüğü, Ahmet Nazif Zorlu'nun Rumelihisarı'nda yer alan 2. Grup Tescilli tarihi bir binayı havuzlu villaya dönüştürme girişiminde projeye aykırılık tespit etti. Zorlu, tarihi eseri "müze" yapmak amacıyla devralmıştı

Müzeden havuzlu villaya dönüşümde pürüz çıktı

17-25 Aralık yolsuzluk soruşturmalarında adı geçen işadamı Ahmet Nazif Zorlu'nun Rumelihisar'ında yer alan "2. Grup Tescilli Tarihi Eser" niteliği taşıyan bir binayı havuzlu bir villaya dönüştürme girişiminde ilgi çekici gelişmeler yaşanıyor. Boğaziçi İmar Müdürlüğü, Zorlu'nun "müze yapmak amacıyla" devraldığı binaya ilişkin incelemesinde "projeye aykırılıklar" tespit etti. 

İBB'nin görevi yıkmak
İstanbul 3 Numaralı Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu Müdürlüğü'nden uzman bir ekip tarafından yapılan keşfin ardından İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nden yürütülen işlemlerle ilgili bilgi istemesi üzerine İBB Boğaziçi İmar Müdürlüğü'nden bir ekip de bir incelemede bulundu. Yapılan inceleme sonrasında hazırlanan raporda, "yapı kullanma izin belgesi'ndeki projeye aykırılıklar bulunduğu dile getirildi. 

İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin Koruma Bölge Kurulu'ndan gelecek görüş doğrultusunda karar vermesi beklenirken CHP'li Meclis üyeleri Hüseyin Sağ ve Hakkı Sağlam da:

"Kaçak yapı tespit edildi. İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin görev yıkmaktır..." açıklamasında bulundu. 

Boğaziçi İmar Müdürlüğü'nden inceleme
Zİstanbul Büyükşehir Belediyesi Boğaziçi İmar Müdürlüğü tarafından yapılan bir diğer inceleme de Koşuyolu'nda inşaatı süren gökdelen projesi kapsamında gerçekleşti. İnceleme sonucunda  Taşyapı firmasının Koşuyolu'nda inşaatı devam eden alanda yer alan tarihi eser için başvuruda bulunmadığı belirtilirken, Koruma Bölge Kurulunun da alandaki kabartmalı taşın müze tarafından belirlenen uygun bir yere taşınmasına, bu süre zarfında da inşaatın durdurulmasına karar verdiği ortaya çıktı.