Myrelia'ya kararını alan kurul mahkemelik oldu

Bursa'nın Mudanya ilçesinde yer alan Myrleia Antik Kenti üzerine AVM yapımını onaylayan Koruma Kurulu üyeleri mahkemelik oldu

Myrelia'ya kararını alan kurul mahkemelik oldu

Bursa Mudanya İlçesi'ne ait Antik Myrleia Antik Kenti üzerine AVM projesinin yapımına onay veren Bursa Kültür Varlıkları Koruma Bölge Kurulu'nun 9 üyesi "Görevi Kötüye Kullanma" iddiası ile açılan davada mahkeme huzuruna çıktı.

Suçlu Bakanlık mı?
Bursa 1. Asliye Ceza Mahkemesi'nde savunmalarını yapan üyelerden Başkan Yardımcısı Doçent Doktor Murat Taş, AVM yapılması planlanan 19. Parselin kamulaştırılması için yaptıkları başvurunun Kültür Varlıkları Müzeler Genel Müdürlüğü tarafından reddedildiğini söyledi. Başkan Mimar Halil Nur Çapa da, 37 No'lu ilke kararına aykırı hareket etmedikleri savunmasını yaptı.

İlginç savunma: Antik Kenti Koruduk
Dönemin Mustafakemalpaşa ilçesi Kaymakamı Kazım Karabulut da, AVM ile birlikte "Antik Kentin koruma altına alındığına dikkat çekerek:

"Kurul olarak bizim kamulaştırma ile ilgili Ankara Müze Müdürlüğü’nün kararını beklemeksizin 37. No’lu ilke kararına göre hareket etmemizden dolayı görevi kötüye kullandığımız iddia olunuyor. Oysa 37 No'lu ilke kararı okunduğunda görülecektir kamulaştırma ilgili muğlaklık taşıyor, kurumların görevleri açıkça belirtilmiyor. Oysa olayımızda vatandaş define arama saiki ile hareket edip o duvarları yıkabilirdi. Ayrıca yağmur ve kar gibi sebeplerle de zarar görebilirdi. Biz kanun dairesinde 37. No’lu İlke kararı gereğince hareket ettik. " ifadesine yer verildi. 

Duruşma 4 Haziran 2015 tarihine ertelendi.