Nakit varsa sorun yok!

Wisconsin Üniversitesi'nden ekonomist Prof. Dr. Abdullah Yavaş, satın almaların nakit olması durumunda konut sektöründe herhangi bir krizin yaşanmayacağını söyledi

Nakit varsa sorun yok!

20 Haziran 2014/Emlakwebtv
İstanbul'da yapılan '1. Uluslurarası Gayrimenkul Piyasaları Çalıştayı'nda konuşan Wisconsin Üniversitesi Öğretim Görevlisi Prof. Dr. Abdullah Yavaş, ABD'de birkaç yıl önce yaşanan mortgage krizine ilişkin olarak: " Tüm satın almaların nakit olması durumunda herhangi bir kriz yaşanmaz." dedi.

Temel problemimiz temerrüt
Prof Yavaş, bu anlamda Türkiye'nin hem Avrupa hem de ABD ile kıyaslanamayacağını belirterek, Türkiye'de temerrüt problemi olduğunu söyledi. "Varlıkların temel değerlerinin bilinmemesi ve gözlemlenen fiyatların temel değerden yüksek olması temel problemimizdir."şeklinde konuşan Yavaş, İstanbul'da konut sektöründe bir balon durumunun olup olmadığına bakmak için her bölgenin ayrı ayrı incelenmesi gerektiğine değindi. Yavaş, arz ve talebin doğru şekilde analiz edilmesi gerektiğine de değinerek, arsa tedariğinin inşaat maliyetlerini yükselten önemli bir unsur olduğunu sözlerine ekledi.

Gayrimenkul uzmanları İstanbul'da buluştu
Özyeğin Üniversitesi – Alp Alkaş Perakende ve Gayrimenkul Merkezi (aA PGMM) tarafından düzenlenen "1. Uluslararası Gayrimenkul Piyasaları Çalıştayı", 19 Haziran 2014 tarihinde Borsa İstanbul’da gerçekleşti. Borsa İstanbul sponsorluğunda, Alışveriş Merkezleri ve Yatırımcıları Derneği (AYD), ÇEDBİK ve Türkiye Değerleme Uzmanları Birliği (TDUB) desteği ile düzenlenen, gayrimenkul sektörünün global arenadaki uzmanları ve akademisyenlerini bir araya getiren toplantıda, Türkiye gayrimenkul sektörü dinamikleri, uluslararası gayrimenkul piyasalarındaki son gelişmeler kapsamında ele alındı.

Kamusal yararı şeffaflık sağlar
İlk panel olan “Uluslararası Gayrimenkul Piyasaları” oturumunda konuşan Massachusetts Institute of Technology'den Prof. Dr. David Geltner, gayrimenkul pazarında şeffaflığın önemine dikkat çekti. Türkiye pazarına giren ve çıkış yapan uluslararası gayrimenkul sermayesinde veri paylaşımında şeffaflığın çok önemli olduğunu vurgulayan Geltner, verilere sahip firmaların kamu yararı için ellerindeki bilgileri paylaşmaları durumunda, sektörün daha da ileriye gideceğini belirtti.

Sektör mütekabiliyet yasasıyla gelişti
“1. Uluslararası Gayrimenkul Piyasaları Çalıştayı'nın “Perakende Gayrimenkul Piyasaları”adlı ikinci oturumda Emaar CEO’su Ozan Balaban konuşmasında, yabancı yatırımcıların dünyanın neresine yatırım yaparsa yapsınlar gittikleri yerel pazarı önemsemelerini ve çalışmalarını bu doğrultuda gerçekleştirilmeleri gerektiğini söyledi. Türkiye’nin büyük bir pazar olduğu belirten Balaban, gayrimenkul sektörünün ileriye doğru gittiğini ve daha uzun vadeli yatırımcıların Türkiye’ye geldiğini söyledi. Mütekabiliyet yasasının gayrimenkul sektörünü geliştirdiğini ifade eden Balaban, uluslararası satışların geçtiğimiz sene arttığına dikkat çekti. Türkiye'de gayrimenkul sektöründe bir balon olmadığını söyleyen Balaban; "Türkiye'de her şeyi fazla yapıyoruz, fazla alıyoruz, satıyoruz ve tasarruf yapmıyoruz. Ancak Türkiye'de bankacılık sistemi sağlam. Faiz oranları kabul edilemez seviyede. Bankacılık sistemi daha çok garanti vermeli" dedi.