NATO'nun Beykoz'daki füze üssü film platosuna dönüşüyor

İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve Yeni Yapı işbirliği ile bir zamanlar NATO'nun füze üssü olarak kullanılan Beykoz arazisine, film platosu inşa edilecek

NATO'nun Beykoz'daki füze üssü film platosuna dönüşüyor

Bir zamanlar NATO'nun füze üssü olarak kullanılan Beykoz Kılıçlı'daki dev arazi film platosuna dönüşüyor. İstanbul Büyükşehir Belediyesi ile Yeni Yapı arasındaki protokolle 2011 yılında yapımına başlanan ancak mevzuattan dolayı ağır ilerleyen proje, 320 dönümlük bir alanı kapsayacak.

İBB-Yeni Yapı projesi

İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından geliştirilen ve Beykoz'daki füze üssü arazisine inşa edilmesi planlanan proje için çalışmaların mevzuat nedeniyle ağır ilerlediğini söyleyen Yeni Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Naci Topsakal, Orman Bakanlığı arazisini kiralayan İstanbul Büyükşehir Belediyesi ile birlikte 2011 yılında projeye başlandığını söyledi. Yeni Yapı'nın 600 milyon TL değerindeki yatırım planıyla ilgili olarak düzenlenen basın toplantısında gazetecilere açıklamalarda bulunan Topsakal "Mevzuata takıldık, 10 milyon TL yatırım yapabildik..." şeklinde konuştu. 

Orman Bakanlığı mevzuatı etkiledi

Topsakal, Projeye ilişkin ağırlığın Orman Bakanlığı'nın mevzuatından kaynaklandığını ve füze üssü alanının 270 dönüme yayıldığını hatırlatarak "Problem bölgenin turizm alanı ilan edilmesiyle aşılabilir..." ifadelerini kullandı. Proje için 50 dönüm daha ekleme planlarının bulunduğunu ve böylece Hollywood ayarında plato kurulacağını da söyleyen Topsakal "Projede otel, dış çekim mekanları, su altı çekim havuzları da olacak..." şeklinde konuştu.