Natural Stone Fuarı doğal taş sektörü ihracatını artıracak

İhracatla büyüyen Türk doğal taş sektörünün İstanbul’daki en büyük buluşması olan 10. Natural Stone Fuarı’na 24 ülkeden alım heyetleri geliyor

Natural Stone Fuarı doğal taş sektörü ihracatını artıracak

20 Mayıs 2013 / emlakwebtv
Zengin doğal taş rezervlerinin yanı sıra renk ve desen çeşitliliğiyle de dünyanın sayılı ülkelerinden biri olan Türk doğal taş sektörü, ihracatta önemli bir başarı gösteriyor. 2013 yılının ilk dört ayında bir önceki yılın aynı dönemine göre ihracatını yüzde 24 oranında artıran sektör, ihracatını 602 milyon dolara taşıdı. Sektör, yılsonu hedefi olan yüzde 10 ihracat artışına fuarlarla koşuyor. Doğal taş sektörünün İstanbul’daki en büyük buluşması olan 10. Natural Stone Fuarı’na 24 ülkeden alım heyetleri geliyor. ABD, Afganistan, Almanya, Avusturalya, Azerbaycan, Birleşik Arap Emirlikleri, Çin, Filistin, Finlandiya, Fransa, Hindistan, Irak, İngiltere, İspanya, İsrail, İsveç, İtalya, Kanada, Libya, Mısır, Rusya, Singapur, Suudi Arabistan ve Türkmenistan’tan gelecek olan heyetlerin önemli iş bağlantıları yapması bekleniyor.

Doğal Taş sektörünü tanıtmak için de önemli bir fırsat
Türk firmalarıyla ikili görüşmeler gerçekleştirecek olan heyetler, Natural Stone Fuarı’nda da firmaların ürünlerini yerinde görme fırsatı yakalayacak. 300’ün üzerinde katılımcı firmanın, 30 binin üzerinde ziyaretçinin katılması beklenen fuar, 5 – 8 Haziran 2013 tarihleri arasında İstanbul’da yerli ve yabancı sektör temsilcilerinin katılımıyla gerçekleşecek. CNR Expo’nun ev sahipliğini yaptığı fuar, alım heyetlerinin yanı sıra yerli ve yabancı mimar, iç mimar ve tasarımcılara Türk doğal taş sektörünü tanıtmak için de önemli bir fırsat sunacak.

Bir çok ülkeden katılım bekleniyor
Fuara yurt dışından İran, Irak, Çin, Hindistan, Mısır, Libya, Tunus, Suriye, Ürdün, Lübnan, İsrail, Almaya, Bulgaristan, Rusya, İtalya, İngiltere, Fransa ve Makedonya’dan ziyaretçilerin gelmesi bekleniyor. Hindistan, Çin, Afganistan, İtalya, İspanya, Brezilya, Tayvan, Güney Kore ve Yunanistan’dan da önemli firmalar fuara katılacak.

Özer: “Natural Stone Fuarı’nı çok önemsiyoruz”
10. Natural Stone Fuarı’nın dünya doğal taş sektörünün buluşma noktası olacağını belirten İMİB Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Özer şunları söyledi: “Natural Stone Fuarı, sektörümüzün ihracat hedeflerine ulaşmasına aracılık eden önemli bir fuar. Bu yıl fuara İMİB’in organizasyonuyla 24 ülkeden alım heyetleri de gelecek. Sektörümüzün öncelikli pazarlarından gelecek olan alım heyetlerine Türk doğal taş sektörünü anlatacağız ve firmalarla birebir görüşmeler yapmalarını sağlayacağız. Geçtiğimiz yıl 1 milyar 900 milyon dolarlık ihracat yapan sektörümüz bu yıl ihracatını en az yüzde 10 artırmayı hedefliyor. Yılın ilk 4 ayında yüzde 24’lük artış yakalayan sektör, bu hızını kesmezse yılın sonunda rekor bir ihracata imza atacağız. Bunun için Natural Stone Fuarı’nı çok önemsiyoruz.”