Nazmi Durbakayım: "Eylül'deki düşüş istisnaydı"

Teknik Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Nazmi Durbakayım konut satışında Eylül ayında yaşanan yüzde 20.1'lik düşüşü "istisnai" olarak değerlendirdi.

Nazmi Durbakayım:

Eylül ayında yaşanan ve geçen senenin aynı dönemine kıyasla yüzde 20.1'lik düşüşe tekabül eden konut satış verilerini "istisnai" olarak değerlendiren Teknik Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Nazmi Durbakayım, 2015 yılında geçen seneki satışın üzerine çıkılacağını iddia etti. Durbakayım konut satışındaki gerilemenin nedenlerini faizlerdeki yükseliş, bir haftalık bayram tatili ve seçim atmosferi ile açıklayan Durbakayım, geriye kalan üç ayda yıllık 1.2 milyon adetlik hedefin rahatlıkla yakalanabileceğini belirtti.

Seçim sonrası inşaat sektörünün durumu
1 Kasım seçimlerinin ardından tek partili bir hükümetin kurulacak olmasını 2004 yılında yaşanana benzer bir ivmeye iteceğini ve gelecek dönemlere ilişkin olarak hedeflerin gerçekleşmesinde ise 2016 yılı faiz oranlarının belirleyici bir rol oynayacağını söyleyen Durbakayım: 

"Mevcut faizler aylık % 1- 1,2 seviyelerinde bulunuyor Eğer mortgage yasası tam işlerliğe kavuşursa konut kredilerindeki faiz oranı aylık bazda %  0,60- 0,70 seviyelerine inebilir. Dolayısıyla konut alıcılarının üzerindeki yük büyük ölçüde kalkar” ifadelerini kullandı. 

Mütekabiliyet yasasında yeni bir aşama şart
Yabancıya yapılan satışın 2016 içinde hızlanmasını beklediklerini, ancak bu hedefin gerçekleşmesi yolunda da bazı beklentiler taşıdıklarını söyleyen Durbakayım, yabancı bireysel yatırımcıya müktesep hakkının korunması ve vatandaşlık haklarının da kalıcılığı hususunda garanti verilmesi gerektiğini söyledi. Durbakayım, üreticilerin yabancıya yapılan satışların ihracat kapsamına alınması ve vergi iadesinden faydalanması gibi imkanlara ihtiyaç duyduğunu da vurgulayarak:

"Direkt yabancı yatırımları kapsamında bu kurumsal yatırımcıların gelebilmesi için makroekonomik adımların kararlı bir şekilde atılması gerekmektedir. Cari açık, enflasyon hedefleri gibi ekonomik verilerin iyileşmesi de bu kapsamda önem kazanmaktadır” ifadelerini kullandı. 

Durbakayım, kurulacak hükümetten de, sektörün kazasız belasız yol alması için izleyeceği rotadaki hava şartlarının netleşmesini beklediklerinin altını çizerek, KDV, harçlar, imar mevzuatı, mütekabiliyet gibi sektördeki ana unsurların gözden geçirilmesi tavsiyesinde bulund. 

Firma Bilgisi: Teknik Yapı