Nepal'den İstanbul'a: Deprem Gerçeği

Prof. Dr. Naci Görür'ün dün gazetelerde yayınlanan açıklamalarının ardından bilim adamları bugün de Marmara depremi ve kentsel dönüşüm mantığını eleştirdi. Uzmanlar, "İstanbul depreme hazır değil!" dedi

Nepal'den İstanbul'a: Deprem Gerçeği

Nepal'de meydana gelen depremin ardından Marmara Depremi olasılığı yeniden gündeme geldi. Prof. Dr. Naci Görür'ün dün gazetelerde yayınlanan ve deprem araştırmaları ile kentsel dönüşüm çalışmalarındaki çarpıklıkları eleştiren açıklamalarının ardından, bugün de deprem uzmanları İstanbul'un depreme hazır olmadığını açıkladı. 

İstanbul Üniversitesi Jeofizik Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç Dr. Oğuz Gündoğdu, Bakırköy-Tekirdağ eksenindeki depremin şiddetinin 7.3-7.7 aralığında gerçekleşme olasılığına dikkat çekerek: "İstanbul'da ve her geçen gün enerji birikiyor. İstanbul depreme hazır değil." dedi.

Toplanma alanları ve ranta dönüşüm eleştirisi
Prof. Dr. Naci Görür gibi, yapılan çalışmaları eleştiren ve yetersiz bulduğunu açıklayan Gündoğdu, "Yapılan pek çok şey var ama yetersiz. Örneğin deprem anında insanların bir araya geleceği toplanma alanlarının yarısı yapılaşmaya açıldı. Kentsel dönüşüm tek çareydi, dönük bir model oldu. Kentsel dönüşümü yapıyoruz diye bir çok insan zengin edildi.." dedi.