Nevşehir: Tarihin yıkımı ve dönüşüme övgü

UNESCO Dünya Miras listesinde yer alan Nevşehir'de yürütülmekte olan kentsel dönüşüm hamlesi çok sayıda tescilli yapının yok olmasına neden oldu.

Nevşehir: Tarihin yıkımı ve dönüşüme övgü

Mimarlar Odası Ankara Şubesi tarafından ülke gündemine taşınan Nevşehir Kentsel Dönüşüm süreci ve tescilli yapılar üzerindeki yıkım tartışmalarl eşliğinde ilerlemeyi sürdürüyor. Bölgedeki 11 adet tescilli yapının yıkımına neden olun ve Nevşehir Belediyesi'ni tarihi eserlere "enkaz" olarak baktığı ve "temizlik yapıldı" yönündeki ibareler kullandığı gerekçesiyle eleştiren Mimarlar, Kültür Bakanlığı'nın böylesine önemli bir alanda yürütülen yıkım eylemine sessiz kalmasına da tepki göstermişti. 

UNESCO Türkiye Milli Komisyonu'na yapılan çalışmalar hakkında bilgi verildiğini ve Kültür Bakanlığı, Belediye Yetkilileri ve Koruma Kurulu hakkında da suç duyurusunda bulunacaklarını açıklayan Mimarlar Odası Ankara Şube Yönetim Kurulu Üyesi Namık Kemal Kaya:

"Belediye Başkanı twitterdan freskler paylaşıp, tarihe yön verecek freskler bulduğunu söylüyor ama Kültür Bakanlığı bölgede ne yapıyor bunun envanterine ilişkin çalışma yapıldı mı? Tutanak tutuldu mu? Hiçbir bilgi yok..." ifadelerini kullanmıştı. 

 

Nevşehir: Tarihin yıkımı ve dönüşüme övgü

 

TOKİ Başkanı'nda Nevşehir Kentsel Dönüşümü'ne övgü
Mimarlar tarafından eleştirilen Nevşehir Kentsel Dönüşümü diğer taraftan T.C. Başbakanlık Toplu Konut İdaresi Başkanı Mehmet Ergün Turan tarafından övgüyle karşılandı. Nevşehir Belediyesi sınırları içinde yer alan TOKİ projelerinin yapım ve inşaat süreci hakkında incelemelerde bulunan TOKİ Başkanı Mehmet Ergün Turan, Nevşehir Kalesi Kentsel Dönüşüm Projesi kapsamında inşa edilen 754 konutun şantiyesini de gezdi.

 

Nevşehir: Tarihin yıkımı ve dönüşüme övgü

 

TOKİ'den Nevşehir'e 608 milyon TL'lik yatırım
Turan, Nevşehir'in Anadolu tarihinine ışık tutacak bulgulara ev sahipliği yaptığını da vurgulayarak:

"Anadolu tarihine yeni bir ışık tutacak yeraltı şehri için tarihe saygı duyarak çalışmalarımızı sonlandırdık. TOKİ olarak Nevşehir’e 6 bin 954 konut, bir tanesi 300 yataklı olmak üzere 5 hastane, 5 okul inşa ettik. Nevşehir’e yaptığımız yatırımlarımızın toplam bedeli 608 milyon liraya ulaşmıştır.