New York Türkevi binasının temellerini Cumhurbaşkanı Erdoğan attı

New York'ta BM binasının tam karşısında yer alan arsa üzerinde hayata geçirilecek Türkevi projesinin temelleri Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın katıldığı bir törenle atıldı. Proje IC İçtaş tarafından hayata geçirilecek.

New York Türkevi binasının temellerini Cumhurbaşkanı Erdoğan attı

New York'ta Birleşmiş Milletler binasının karşısında yer alan Başkonsolosluk binasının yerine inşa edilecek Türkevi projesi için ilk adım atıldı. IC İçtaş inşaat tarafından yapımı üstlenilen projenin temelleri, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın da katıldığı bir törenle birlikte atıldı. İnşa süresi için 36 ay verilen yeni binanın "lale" formunda inşa edileceği açıklandı. Projede Türk kültürü, mimarisi ve tarihi anlatılacak. 

IC İçtaş-Tishman ortaklığı ile

Fortune 500 Türkiye listesinde 3. En Büyük İnşaat Şirketi olarak yer alan IC İçtaş'ın ABD'nin önde gelen inşaat firmalarından Tishman ile ortaklaşa biçimde hayata geçireceği Türkevi, 35 kat olarak inşa edilecek. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın da katıldığı imza töreninde bir açıklama yapan IC İçtaş İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Fırat Çeçen, New York'ta böylesine büyük ve özel bir projeye imza atmanın gurur verici olduğunu belirtti. Çeçen, "Hayata geçirilecek projenin önemi, özellikleri ve 36 aylık inşaat süresi düşünüldüğünde; Birleşmiş Milletler binasının karşısında yer alması sebebiyle son derece özen isteyen bir yapım sürecini başlatıyoruz. Şehrin en yoğun bölgesinde, son derece sınırlı alanda, yüksek güvenlik ve disiplin içerisinde çalışacağız. New York’un kalbinde yer alacak Türkevi’ni, Türkiye’nin prestijine uygun bir biçimde tamamlayacağız. Hepimize hayırlı, uğurlu olmasını diliyorum..." şeklinde konuştu. 

Türk kültürü ve lale formu

New York'taki. Birleşmiş Milletler Binası'nın hemen karşısındaki konumu ile BM'de görev yapan Türk misyonunun kullanımına açılacak projede BM Daimi Temsilciliği ve New York Başkonsolosluğu çalışma ofisleri de bulunacak. Üst katlarda diplomatların konaklayabileceği bir rezidansın da yer alaca projeyi ABD'li mimarlık firması Perkins Eastman tasarladı. 20 bin metrekarelik alanda inşe edilecek projede Türk kültürü, tarihi ve mimarisinin izleri yaşatılmaya çalışılacak. Projenin başmimarı Jonathan Stark, Türkiye ziyareti sırasında başta Selçuklu olmak üzere geleneksel Türk mimarisine yönelik incelemelerde bulunmuştu. Türkevi projesi, modern görünümü ile zarif ve sembolik bir yapı hüvviyeti taşıyacak. 

New York Türkevi Binası

Leed Silver yeşil bina sertifikası taşıyacak Türkevi projesinde 200 kişilik oditoryum, toplantı ve sergi salonları ile 20 araçlık yeraltı otoparkı bulunacak. Projede yağmur sularının depolanacağı bir sistem ile tasarruf sağlanacak.