Nissibi Köprüsü'nde sona doğru

Atatürk Baraj Göleti üzerinde yükselen ve Adıyaman-Kahta-Siverek-Diyarbakır'ı birbirine bağlayacak olan Nissibi Köprüsü'nde sona yaklaşılıyor

Nissibi Köprüsü'nde sona doğru

Atatürk Baraj Göleti üzerinde yükselen ve Adıyaman-Kahta-Siverek-Diyarbakır'ı birbirine bağlayacak olan Nissibi Köprüsü'nde sona yaklaşılıyor. Konuyla ilgili bir açıklama yapan Adıyaman Valisi Mahmut Demirtaş, köprünün iki tarafının da birleşmesi için son bir segmentin kaldığını söyledi.

Türkiye'nin üçüncü büyük köprüsü
Her iki yönde ikişer şerit olmak üzere toplam dört karayolu şeridi taşıyan Nissibi Köprüsü, Türkiye'nin en büyük 3. köprüsü olma niteliği taşıyor. Adıyaman Valisi Mahmut Demirtaş, projenin, yörenin tarih ve kültür turizmi açısından taşıdığı yüksek potansiyele katkı sağlayacağını belirterek: ' Köprünün her iki tarafının birbirine bağlanması için son iki segment kaldı. Her bir segment için de 15 güne ihtiyaç var. Bir taraftan köprünün yapımı hızla sürürken diğer taraftan, Kahta-Narince-Nissibi karayolunun birinci kalite beton asfalt yapılması için çalışıyoruz. Yolunda ihalesi yapıldı. İtirazların sonuçlanmasının ardından 44 kilometrelik yolda asfaltlama çalışması başlayacak" şeklinde konuştu.

Nissibi Köprüsü

Toplam uzunluğu 610 metre
Atatürk Baraj gölünün üzerinde Kahta ve Sivirek'i birbirine bağlayacak şekilde tasarlanan Nissibi Köprüsünün toplam uzunluğu 610 metreyi buluyor. Orta açıklığı ise 400 metreden oluşan köprünün her iki yakadaki pilonları 96, genişliği ise 24.5 metre olarak tasarlanıyor.