Nissibi Köprüsü yaya trafiğine açıldı

Adıyaman-Kahta-Siverek-Diyarbakır'ı birbirine bağlayan Nissibi Köprüsü yaya trafiğine açıldı

Nissibi Köprüsü yaya trafiğine açıldı

Adıyaman-Kahta-Siverek-Diyarbakır'ı birbirine bağlayan Nissibi Köprüsü yaya trafiğine açıldı. Atatürk Barajı üzerine yükselen ve son segmentin yerleştirilmesiyle iki yakayı birbirine kavuşturan Nissibi, Türkiye'nin en büyük 3. Köprüsü olma özelliğini taşıyor.

Türkiye'nin en büyük 3. köprüsü
Atatürk Barajı'ndaki su tutulmasıyla birlikte Adıyaman-Kahta-Siverek-Diyarbakır güzergahında ulaşımın ilkel feribotlarla sağlanmasının ardından hayata geçirlien Nissibi Köprüsü'nün tamamında Türk mühendis ve mimarların imzası bulunuyor. 23 yıl boyunca iki yaka ulaşımında sorun yaşayan bölge halkına hizmet vermeyi planlayan köprü, Boğaziçi ve Fatih Sultan Mehmet Köprülerinden sonra, Türkiye'nin 3. Büyük Köprüsü niteliğini taşıyor. Bu köprünün ayrıca özelliği kardeşlik köprüsüdür. Barış sürecinde bu köprü büyük bir önem arz edecek. Doğu ile batıyı birbirine birleştirecek. Çok mutluyuz. Büyük hizmet, Güneydoğu için bir abidedir. Güneydoğu artık devletimiz tarafımızdan hissediliyor; biliniyor, hizmet götürülüyor. Esas en büyük duygu bu olması lazım. Anadolu'da en büyük eserdir. Güneydoğu insanı bu eserle gurur duyuyor.' şeklinde konuştu. 

80 milyon TL'lik yatırım
400 metrelik orta açıklığı ve 610 metrelik uzunluğuyla dikkat çeken Nissibi Köprüsü, 80 milyon TL'ye mal oldu. Açılışını Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın yapması beklenen projenin 24 ay sonra da araç trafiğine açılacağı tahmin ediliyor. Köprünün yaya trafiğine açılmasıyla ilgili olarak bir açıklama yapan Kahta Akıncılar Belediye Başkanı İsmet Çetinkaya, köprünün ekonomik ve sosyal kazanımların yanında çözüm sürecinin de simgesi olacağını belirtti. Çetinkaya: '