Nükleer Enerji Kanunu'na doğru

Yakın bir gelecekte üç nükleer santrale ev sahipliği yapmaya hazırlanan Türkiye, yıl sonuna kadar Nükleer Enerji Kanunu'na sahip olacak. Kanunun en önemli maddesi atıkların yönetimi olacak

Nükleer Enerji Kanunu'na doğru

Çok yakın bir gelecekte üç nükleer enerji santraline ev sahipliği yapmaya hazırlanan Türkiye, henüz bir Nükleer Enerji Kanunu'na sahip değil. Ancak yetkililer bu eksiği 2016 yılı tamamlanmadan giderecek. Konuyla ilgili bir açıklama yapan Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak Nükleer Enerji Kanunu Tasarısı'na yönelik hazırlıkların sürdüğünü ve 2016 yılı tamamlanmadan Türkiye Büyük Millet Meclisi'ne gönderilmesinin planlandığını açıkladı. 

Türkiye Nükleer Enerji Kanunu'na kavuşuyor
Cumhuriyet Halk Partisi İstanbul Milletvekili Mahmut Tanal'ın soru önergesine verdiği yanıtta, Nükleer Enerji Kanun Taslağı üzerinde çalışmaların sürdüğünü vurgulayan Bakan Albayrak, hazırlanan taslağın TBMM'ye yıl bitmeden gönderilmesinin hedeflendiğini belirtti. Albayrak, kanun tasarısında, atık yönetimi ile ilgili hükümlere yer verileceğini de belirterek:

"Söz konusu hükümler, atık yönetimini düzenleyen uluslararası sözleşme ve hükümetler arası anlaşmaları içeren 5710 sayılı kanun ve dünya uygulamaları dikkate alınarak hazırlandı..." şeklinde konuştu.

Nükleer Enerji Kanunu'na doğru

Üçüncü kişilerin hakları
Diğer taraftan yürütülen bir diğer mevzuat çalışması olan Nükleer Enerji Alanında Üçüncü Kişilere Karşı Hukuki Sorumluluk Hakkında Kanun Tasarısı taslağının da hızırlıklarının sürdüğünü belirten Albayrak: "Bu taslağın da yıl sonuna dek yasalaşmasını bekliyoruz..." ifadelerini kullandı.